Üzemanyag: kihirdették, drágulással búcsúzik 2024, és ez még csak a kezdet – ennyibe kerül a tankolás keddtől
Megjelent az év utolsó üzemanyagár-döntése – számolt be róla a Holtankoljak.

Az üzemanyagár-figyelő blog szerint a 2024-es év utolsó napján, kedden emelkedik a benzin nagykereskedelmi ára, méghozzá
bruttó 3 forinttal.
Ennél jobb hír, hogy a gázolaj beszerzési ára nem változik. Mindez összességében azt jelenti, hogy ha a benzinár emelését érvényesítik az üzemanyag-kereskedők, és átvezetik a benzinkutak áraiba, akkor
- a benzin átlagára 617 forintra emelkedik.
- A gázolaj átlagára 2024. december 30-án 637 forint,
amely tehát várhatóan az év utolsó napján is marad ezen a szinten.
Üzemanyag-drágulással kezdődhet a január
Az szinte borítékolható, hogy nem a keddi lesz az utolsó üzemanyagár-emelés a héten, január első napjaiban ugyanis további drágulás jöhet a benzinnél és a dízelnél. Ennek mozgatórugója a jövedéki adóemelés, ami 2025. január 1-jétől érvényes.
Alapvetően arról van szó, hogy életbe lép az inflációkövető adóemelés, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az új év elején az előző évi júliusi infláció mértékével növekszenek bizonyos adómértékek. Ez 4,1 százalékos adóemelést jelent, és vonatkozik a járműüzemanyagok jövedéki adójára is.
Ezt persze lenyelhetnék a kereskedők is, de miután az üzemanyagok kereslete rugalmatlan, azaz a fogyasztók szemében egyfajta alapvető terméknek számít, a benzinkutak minden bizonnyal érvényesíteni tudják az adóemelést az áraikban, vagyis sikeresen továbbhárítják.
Hogy pontosan milyen mértékben, az napokon belül kiderül, de előzetes becslések persze már napvilágot láttak. A benzin literjénél a jövedéki adó 152,55 forintról 158,8 forintra, míg a gázolajénál 142,9-ről 148,76 forintra nő. Ehhez jön hozzá, hogy a jövedéki adót is terheli áfa. Így aztán az adóemelésre adott reakcióként a benzin literenkénti ára 10 (6-7 forint), a dízelé 11 (ugyancsak 6-7 forint) százalékkal ugorhat meg akár azonnal a töltőállomásokon.
Ami zavaró, hogy a Holtankoljak szerint akár 10-11 forintos literenkénti árváltozás is történhet, ami viszont egyértelműen fölötte lenne a jövedékiadó-emelés hatásának. Hogy a kereskedők tényleg egy füst alatt drágítanak-e nagyobbat, az pontosan látszani fog a totemoszlopokon.
Ideje lehiggadni: az adóemelés senkit nem vág a földhöz
Túlzottak a jövedéki adó tervezett emelésével kapcsolatos aggályok. A nagyobb jövedéki adó a cégek által vásárolt áramra és gépjármű-üzemanyagként használt földgázra, valamint a szénre vonatkozik. Tény azonban, hogy semmilyen adóemelést nem üdvözöl az, akinek ki kell fizetnie.


