Rendőrségi kihallgatásán 30-40 esetet említett, s 19 személyt meg is nevezett a Fekete Angyal néven ismertté vált ápolónő azok közül, akik az ő aktív közreműködése következtében haláloztak el a Nyírő Gyula Kórházban -- hangzott el a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) hétfői sajtótájékoztatóján. A nővér azzal magyarázta tettét: csak segíteni szeretett volna a súlyos állapotban lévő betegeken, hogy megszabadítsa őket a további szenvedésektől. A rendőrség több emberen elkövetett emberölés gyanúja miatt indított eljárást az ápoló ellen, s már több elhunyt hozzátartozója is jelezte feljelentési szándékát. Az eljárás -- melynek során a kórház felelősségét is megvizsgálják -- elmeorvos bevonásával folytatódik, s a bíróság akár életfogytiglani büntetést is kiszabhat az ápolóra.
A világ számos országához hasonlóan Magyarországon is évek óta napirenden van az eutanázia kérdése, azonban egyértelmű szabályozás vagy állásfoglalás nem alakult ki a kérdésben. Takács Albert alkotmányjogász még 1993-ban nyújtott be egy indítványt az Ab-hez, amelyben arra kért választ, hogy egy gyógyíthatatlan és súlyos szenvedéseknek kitett beteg kérheti-e szenvedései megszüntetését, azonban a testület még nem döntött az ügyben.
Lapunk kérdésére Sólyom László, a testület volt elnöke elmondta: hivatali ideje alatt azért nem született alkotmánybírósági állásfoglalás az eutanáziával kapcsolatban, mert sem a hazai, sem a nemzetközi szabályozás nem volt szilárd a betegek jogaival kapcsolatban. Az Ab tájékoztatása szerint a testület várhatóan az idei évben foglalkozik az indítvánnyal, s az ügyet Németh János, a testület elnöke szignálta magára.
A mostani eset egyértelműen a bűncselekmény kategóriába tartozik, mert a világon sehol sem elfogadott, hogy valaki ilyen kontrollálatlanul rendelkezzen súlyos állapotban lévő betegek élete felett, azonban érdemes lenne megvizsgálni az eutanázia ellenőrzött formában történő engedélyezésének lehetőségét -- vélekedett Takács Albert.
A mostani eset kapcsán nem lehet eutanáziáról beszélni -- jelentette ki Dávid Ibolya igazságügy-miniszter, aki szerint a "kegyes halál" az emberölés egyik fajtája, amit semmilyen cél sem igazolhat. A bíróság egy 1993-as eset kapcsán is -- amikor egy anya küldte halálba gyermekét -- emberölést állapított meg, s bár az ügy elnöki kegyelemmel zárult, ez sem morálisan, sem jogilag nem volt elfogadható számomra -- mondta az igazságügy-miniszter. Hasonló véleményen van Harrach Péter szociális és családügyi miniszter is, aki szerint a halál aktív elősegítése semmiképpen sem fogadható el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.