Január közepén jelent meg az a nyilvános belügyminiszteri utasítás, ami egyértelműen rögzítette: a védett személyek népszámlálási összeírását a Köztársasági Őrezred (KŐ) munkatársai közül kijelölt "saját számlálóbiztosokkal" kell végrehajtani. Az utasításban szerepel az is, hogy az érintett rendőröknek kell elvégezniük az összeírást az önkormányzatok által kijelölt azon számlálókörzetek egészében, ahol az állami vezetők laknak.
Az utasítás nyilvános volta sem tisztáz számos fontos kérdést, így azt, hogy milyen törvényi felhatalmazás alapján adott ki Pintér Sándor belügyminiszter ilyen jellegű felszólítást, illetve nem tudni azt sem, nem kerültek-e az adatok valamilyen belügyi nyilvántartásba -- szögezte le Kóródi Mária. Az önkormányzati és rendészeti bizottság SZDSZ-es alelnöke Pintér Sándor, Orbán Péter országos rendőrfőkapitány, Gémesi György, a KŐ parancsnoka és Mellár Tamás, a KSH elnöke meghallgatására tett javaslatát a testület tegnapi ülésén leszavazta a kormánypárti többség. Az SZDSZ aláírásgyűjtésbe kezdett: a bizottságban a képviselők kétötödének indítványára meghallgatást kell tartani, emellett a párt vizsgálóbizottság létrehozását is kezdeményezi.
A KSH-nak semmiféle szerepe nem volt a népszámlálásban részt vevő mintegy 48 ezer biztos kiválasztásában -- szögezte le Mellár Tamás, a hivatal elnöke. A kormányőrök alkalmazásával kapcsolatban a BM, illetve az önkormányzatok voltak illetékesek -- szakmailag azonban ez nem kifogásolható. Mellár Tamás ugyanakkor elismerte, elvileg lett volna más lehetőség is a védett személyek számbavételére: ilyen a mindenki számára felkínált önkéntes kérdőívkitöltés. Tény azonban az is, hogy eddig valamennyi népszámlálásban közreműködtek hatósági személyek, a védett vezetők esetében pedig világszerte hasonló a gyakorlat. Az említett belügyi utasítás részletezi azt is, hogy belügyi dolgozók működnek közre a népszámlálásban például a rendőrségi fogdákban vagy a menekültszállásokon.
Semmiféle titkos adatgyűjtés nem folyt sem a védett személyek, sem mások otthonában -- hangsúlyozta Könyves Krisztina, a BM szóvivője. Az íveket a rendőrök az önkormányzatok jegyzőinek adták át, a kormányőrök alkalmazására a korábbi gyakorlatnak megfelelően azért került sor, hogy csak megbízható személyek csöngessenek be az állami vezetőkhöz. Azzal kapcsolatban, hogy a rendőrségi törvény szerint a rendőrök nem léphetnek be magánlakásba anélkül, hogy felfednék hatósági kilétüket, a szóvivő leszögezte: a kormányőrök -- akárcsak a tanárok, orvosok vagy mások -- ezúttal biztosként dolgoztak, nem rendőrként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.