BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tárgyalási dömping olajügyekben

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) tavalyi, soronkívüliséget elrendelő határozatainak köszönhetően felgyorsult az ítélkezés az olajügyekben. Arra a kérdésünkre azonban senki nem tudott válaszolni, hogy az eljárások közé miként kerültek olyan polgári peres ügyek, amelyekben esetenként egyetlen csepp olaj sincs.

Dávid Ibolya igazságügy-miniszter 2000. július 5-ei előterjesztését követően az OIT 92 büntetőügyben rendelt el soron kívüli eljárást. Az eredeti előterjesztés kizárólag büntetőügyekre vonatkozott -- erősítette meg a Világgazdaságnak az igazságügy-miniszter. Az ügyeket Györgyi Kálmán akkori legfőbb ügyész olajbizottságnak tett jelentései alapján lajstromozták.
A későbbiekben a büntetőügyek mellett polgári peres ügyek soronkívüliségéről is döntött az OIT. 2000. szeptember 13-án ugyanis a tanács további 17 büntető- és 29 polgári peres ügyben hozott határozatot, amit 2000. október 4-én két polgári üggyel egészített ki. Lapunk a szóba jöhető fórumok mindegyikén érdeklődött az iránt, Dávid Ibolya javaslatához képest kinek vagy kiknek a kezdeményezésére egészült ki a lista polgári peres ügyekkel, de érdemi választ ez ideig nem kaptunk. Miközben a bírósági tárgyalások zajlanak, s több polgári peres ügyben már ítélet született, továbbra sem világos, melyik intézmény kezdeményezte ezek soron kívüli tárgyalását. Az OIT, a Legfelsőbb Bíróság és az IM illetékesei érdeklődésünkre egymásra hivatkoztak, belső előterjesztéseik pedig "nem nyilvánosak". A BM sajtóirodája szerint a tárca ilyen előterjesztést nem tett, s hasonlóképpen fogalmaztak az IM-ben is. Baranyó György, az OIT szóvivője annyit mondott: a soronkívüliség elrendelése nem befolyásolja az ítéletek tartalmát, hiszen a bíróság minden esetben a tényállásnak megfelelően dönt. Sándor Zsuzsa bíró, a Fővárosi Bíróság szóvivője úgy fogalmazott: a tanácsok nem kaptak eligazítást arra vonatkozóan, hogyan kell eljárniuk.
Az ügyek lapunkhoz eljuttatott listájából kiderül: Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád, Fejér, Heves, Komárom-Esztergom, Somogy és Vas megyében csak büntetőügyekben rendeltek el soronkívüliséget. Békés megyében viszont több polgári pert tárgyalnak ilyen módon, mint büntetőpert. A legtöbb gyorsított eljárás a Fővárosi Bíróság területén indult -- szám szerint 24 --, ebből kilenc polgári peres ügy.
A polgári ügyek soron kívüli tárgyalásának elrendelése összefüggni látszik a Pintér Sándor belügyminiszter és más politikusok ellen, olajügyekkel összefüggésben megfogalmazott rágalmazásokkal és a témához kapcsolódó sajtóperekkel. Ezenközben olyan személyiségi jogi és sajtóperek is a soron kívüli kategóriába kerültek, amelyek semmilyen vonatkozásban nem kapcsolódnak olajügyekhez, s amelyekben egyetlen csepp olaj sem volt. A felperesek között egyébként felbukkan Gál László volt Békés megyei rendőrfőkapitány, Pintér Sándor belügyminiszter kabinetirodájának miniszteri főtanácsosa és egykori beosztottja, Karakas Ferenc, a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság osztályvezetője, a megyei kommandó parancsnokának neve is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.