Miközben a náci koncentrációs táborok borzalmairól sok mindent tudunk - amennyiben egyáltalán lehetséges tudni bármit arról, ami végső soron felfoghatatlan -, a szovjet lágerek történetéről ez ideig kevés összeszedett információ látott napvilágot magyarul. Nyilván sokan ismerik Alekszandr Szolzsenyicin és Varlam Salamov könyveit, ám a szépirodalom nem arra való, hogy általa szerezhessünk átfogó ismereteket a rendszer egészéről. A magyar érdeklődő talán előnyben is van európai társaihoz képest, hiszen Gereben Ágnes és Kun Miklós tanulmányai közelebb vihették a témához.
Ezzel együtt tény, hogy a nyugat-európai és a hazai olvasó sem találkozhatott még Anne Applebaum A Gulag története című kétkötetes munkájához mérhető próbálkozással. Az amerikai történész a teljesség igényével - töméntelen mennyiségű szakirodalom felhasználásával, többtucatnyi túlélőinterjú készítésével, levéltári kutatások segítségével -, ezerkétszáz oldalon írta meg a Szovjetunió egészét behálózó táborok históriáját. Úgy teszik, törekedett arra, hogy miközben megrajzolja a szisztéma működésének hátterét - az 1917-es puccstól a történet nem Sztálin halálával, hanem a rendszerváltással bekövetkező végéig -, a sokmilliónyi áldozat egyikének-másikának személyes sorsát is közelebb hozza.
Tudományos dolgozatoknak ritkán jut olyan elismerés, amilyennel Applebaumot az olvasók díjazták: A Gulag története számos országban több tízezres példányszámban fogyott el. E körülményt feltehetően nemcsak az magyarázza, hogy a szerzőnek sikerült igényesen és érthető nyelven előadnia mondandóját. Az is: a jelek szerint a nyugat-európai értelmiségi közvélemény "megérett" arra, hogy a hitleri után a sztálini pokollal is szembenézzen. Mint arra a szerző is hivatkozik, a baloldali entellektüelek évtizedekig nem voltak képesek tudomásul venni, hogy ami a Szovjetunióban zajlott, az nem pusztán egy többre érdemes kísérlet megbicsaklása volt. Applebaum természetesen nem tesz egyenlőségjelet Auschwitz és Kolima közé, nem méricskél, bölcsebben és árnyaltabban gondolkodik. Csak annyit akar, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek. E folyamatnak fontos állomása A Gulag története.
Anne Applebaum: A Gulag története I-II., Európa Könyvkiadó, Budapest, 2005, 800 + 403 oldal, 5500 forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.