Pöttering: Törökország már túl sok lenne az EU-nak
Az Európai Parlament elnöke úgy nyilatkozott: a nagy államférfiak többsége személyesen is érdekelt volt az Európai Unió kiszélesítésében, megerősítésében, így nem csoda, ha édesapjának második világháborúban történt halála őt is megerősítette politikai karrierjének építésében.
A Népszabadságnak adott interjújában az EP elnöke elmondta: az első közvetlen választások óta az Európai Parlament tagja, véleménye szerint az Unió lépésről lépésre haladt az 1979-es maastrichti áttörésig, amelyen döntés született többek között az euró bevezetéséről is. Az elnök az unió mostani állapotával kapcsolatban úgy nyilatkozott: mivel az erős, föderalista Európát pártolja, jobban örült volna az alkotmányos szerződés aláírásának. Pöttering szerint számos területen szükséges az erős, egységes intézményrendszer kialakítása a közösség összefogásának elősegítésre érdekében, ezt bizonyítja az is, hogy hazájában, Németországban sem gondolta volna senki két évvel ezelőtt, hogy az energiapolitika uniós kérdés kell, hogy legyen.
Kijelentette: személy szerint nem szereti, ha a tagországok belpolitikai viszálykodásaikat az uniós színtérre viszik. Az unió jövőjével kapcsolatban elmondta: személy szerint nem támogatja Törökország tagsági kérelmének elfogadását, ezt a véleményét azonban mindig elhatárolja a hivatalos, többségi állásponttól, amely Törökország felvétele mellett van. Pöttering szerint a Donald Tusk vezette új lengyel kormány mindent megtesz majd az erős Európáért, a célnak pedig minden EU-tagország számára az eurozónához való minél gyorsabb csatlakozásnak kell lennie.
Az elnök egyik legfontosabb feladatának a kultúrák közötti párbeszédet tartja, ennek érdekében mandátum ideje alatt felkeresi az EU összes arab, és muzulmán szomszédját, és fiatalokat hív az Európai Parlamentbe a Földközi-tenger országaiból is. Mint mondta, jövőre ünneplik Izrael fennállásának hatvanadik évfordulóját, az EP pedig teljes mértékben támogatja az izraeli-palesztina békefolyamatot.


