BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Művészeti együttműködések

Jazz az Operában. December 1-jén este a Magyar Állami Operaház ad otthont annak a nagyszabású koncertnek, amelyen a hazai jazzélet színe-java hallható. A magyar jazz hihetetlenül gazdag, minden nemzedékből kitűnő zenészek sorát említhetjük, éppen ideje, hogy ilyen együttműködés keretében, szokatlan helyszínen is koncertezzenek. A hétfő esti előadáson együtt lép fel a Magyar Állami Operaház Zenekara, a Magyar Jazzművészek Társasága zenész tagjai, valamint a tavaly elhunyt világhírű zenész, Joe Zawinul által alapított együttes, a The Syndicate. A különleges koncertet az AIDS világnapján rendezik meg, így a budapesti Opera is csatlakozik a világ operaházaiban ezen a napon hagyományosan megtartott, sokszor rendhagyó koncertek sorához.

Az estet a The Syndicate és magyar vendégei – Berki Tamás, Horváth Kornél és Kaltenecker Zsolt – produkciója nyitja. A szünet után négy nagyszerű magyar művész, Szakcsi Lakatos Béla, Oláh Kálmán, Babos Gyula és Fekete-Kovács Kornél saját kompozíciói hallhatók a Magyar Állami Operaház Zenekara előadásában, Kovács László karmester vezényletével. A szólisták az említett négy zeneszerző-előadó mellett: Balázs Elemér, Barcza Horváth József, Borbély Mihály, Dés László, Lantos Zoltán és ifj. Szakcsi Lakatos Béla.

Lemezbemutató. Szintén 1-jén, 19 órakor kezdődik a Ludwig Múzeumban – egyszeri irodalmi-zenei eseményként – a Háborús architektúra című lemez bemutatója, amelyen Krasznahorkai László elmeséli, Dukay Barnabás és Gadó Gábor pedig eljátssza Krasznahorkai László Háború és háború című regényét. A kötet 1999-es megjelenése után az író a Magyar Rádió stúdiójában öt egymást követő napon elmesélte a könyv történetét – a klasszikus történetmesélés módján interpretálva. Ezt a különleges irodalmi anyagot dolgozta fel a hazai kortárs zene két kiemelkedő egyénisége, Dukay Barnabás és Gadó Gábor, az öt CD-ből álló kuriózum hallgatható meg hétfő este.

Képzettársítások. December 4-én 19 órakor folytatódik a Képzett társítások – Aegon-estek a Nemzeti Színházban című összművészeti sorozat: ezúttal kitűnő dokumentaristák lesznek Alföldi Róbert vendégei a Gobbi Hilda Színpadon. Az egyik vendég svéd író: Gellert Tamas szülei ugyan magyarok, ő azonban már Svédországban született, 1963-ban. Lasermannen című kötete a 2002-es megjelenés után hatalmas siker volt Svédországban, ahol 200 ezer példány fogyott el belőle, s a kötet alapján készült háromrészes film szintén óriási visszhangot keltett. A kötet A lézeres gyilkos – Egy merényletsorozat anatómiája címmel jelent meg magyarul az idén (VG, szeptember 12.).

A könyv a bevándorlók elleni 1991-es merényletsorozat kapcsán tárja fel a Svédországban felszínre tört rasszizmus társadalmi hátterét. Akkoriban óriási médiavisszhang kísért egy merényletsorozatot, amelynek minden esetben bevándorlók voltak az áldozatai. Ezt a történetet veti papírra alapos oknyomozás, sokezer oldalas rendőrségi anyag tanulmányozása és rengeteg interjú után Gellert Tamas, aki remekül tud írni és szerkeszteni is: mesterien építette fel ezt a valós, hátborzongató összefüggéseket feltáró történetet.

Ha már letehetetlen dokumentumregény, a másik vendég Almási Tamás lesz. Az idén 60 esztendős rendező évtizedeken át izgalmas társadalmi témákat feldolgozó dokumentumfilmek sorával váltott ki nagy visszhangot, nemrég azonban ismét játékfilmet forgatott: a Márió, a varázsló már látható a hazai mozikban, s éppen a napokban szerepel a rangos kairói filmfesztivál versenyprogramjában. Ahhoz, hogy a képzettársítások még teljesebbek legyenek, az 1976-ban Jerevánban született, 1995 óta Magyarországon élő David Yengibarjan tangóharmonikás „szól hozzá” a felolvasáshoz, a beszélgetéshez és a vetítésekhez a maga nyelvén, zenével. VG

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.