Tegnap kezdődött Budapesten az Anilogue Nemzetközi Animációs Filmfesztivál, amely most Bécset is célba vette: az osztrák fővárosban – a budapesti rendezvényt követően – december első három napján három filmszínházban vetítik a mustra alkotásait. A budapesti közönség hatodik alkalommal láthatja a fesztivál filmjeit a Toldi moziban és az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Liszka Tamás fesztiváligazgató lapunknak elmondta: a hiánypótlónak számító bécsi rendezvényre fesztiválbusszal utazik a háromtagú zsűri és a szervezőbizottság. A gálának a bécsi Filmcasino ad helyet december 3-án, akkor tudhatjuk meg, kié lesz a fődíj. Az igazgató úgy véli: Bécs bekapcsolódásával ezer fővel nőhet a rendezvény látogatószáma, amely tavaly több mint négyezer volt.
A mustra költségvetése körülbelül 10 millió forint. A legnagyobb kiadás a vendégek budapesti és bécsi szállása, a kópiák jogdíja és szállítása, valamint a tájékoztató prospektusok elkészítése, de a fordítás is jelentős összeget tesz ki. A Nemzeti Kulturális Alap hárommillió, a Magyar Mozgókép Közalapítvány másfél millió forintot adott. Liszka Tamás hozzáfűzte: Budapest nem, Bécs viszont támogatja a fesztivált.
A mustrára több mint 500 munka érkezett, ezekből állt össze a 32 európai filmet tartalmazó versenyprogram, amelyben három magyar alkotás szerepel. M. Tóth Géza Ergo című munkája mellett látható Bukta Zsolt tavaly készült, Tor című filmje, és szintén magyar színekben mutatkozik be Alekszej Alekszejev a KJFG No. 5 című alkotásával.
A nyertesekről Budapest és Bécs között félúton, a fesztiválbuszon dönt a zsűri: Cakó Ferenc, az egyedi homokanimációiról ismert rendező, a zsűri elnöke, Michaela Pavlatova cseh animációs rendező és Adam Wyrwas lengyel animátor. Cakó Ferenc lapunknak elmondta: elsősorban az információ áramlása miatt fontos az ilyen fesztivál, amelyen az alkotók képet kaphatnak arról, milyen újítások és tendenciák jellemzők.
A rendezvényen szereplő 32 produkcióból egyelőre kettőt forgalmaznak hazánkban – ezért is fontos az ilyen mustra, amelyen az érdeklődők megnézhetik a kiválasztott filmeket. A legendás japán rendező, Hayao Miyazaki legfrissebb alkotását, a Ponyo a tengerparti sziklán című filmet – amely tegnap nyitotta az eseményt – a Best Hollywood hozza el a budapesti mozikba. A másik, a Cannes-ban debütált Libanoni keringő – Waltz with Bashir – című izraeli–francia–német rajzfilm a Szuez Film jóvoltából látható 2009. január 1-jétől a magyar mozikban. A Szueztől kapott információk szerint két kópiával fut majd az alkotás, a tervek szerint nyolc vidéki városban is. Hírverés és figyelemfölkeltő események nélkül az animáció nem képes életben maradni – fogalmaz Cakó Ferenc. A magyar animációs filmek éveken át a hazai művészeti élet külföldön is érdeklődést keltett alkotásai voltak, kitűnő rendezők nyertek sorra fesztiváldíjakat, s kelendőek is voltak a magyar produkciók, amelyeket itthon is érdeklődés kísért, a nyolcvanas években éppen Cakó Ferenc két remeke, az Autótortúra és az Ad astra aratott sikert a mozikban. Sajnos azonban ezeknek ma nincs helyük a multiplexekben, a reklámok ugyanis elviszik az időt – véli Cakó Ferenc. TA
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.