BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Házhoz jön az élő színház

Hiánypótló DVD-k. A magyar színházi életbe alapvetően újat hoztak a Katona József Színház nyolcvanas évekbeli, ma már legendás előadásai. Sokan többször is megnéztük például Spiró György Csirkefej című drámáját. Nem lehetett betelni az előadás sűrűségével és sokrétűségével, figuráival, a színészek – nem túlzás itt ez a szó – zseniális játékával. Azóta sokszor eszembe jutott: milyen kár, hogy a mostani ifjak már nem láthatták Zsámbéki Gábor rendezői remeklését és ezeket a színészeket, az azóta elhunyt Gobbi Hildától a szintén döbbenetes megjelenítő erővel játszó Vajda Lászlóig és Ronyecz Máriáig, de gyakorlatilag az előadás összes szereplőjét fel kellene sorolni Bodnár Erikától Varga Zoltánon át Vajdai Vilmosig. Spiró György olyan összetett darabot írt, olyan árnyalt figurák sorával és erőteljes nyelvezettel, hogy minden jelenetéről külön tanulmányt lehetne írni. Most, a DVD-t nézve rengeteg újdonságra csodálkozhatunk rá; bizony, a Csirkefej így, képernyőn nézve is döbbenetes erővel hat.

Aztán ott a Három nővér, Ascher Tamás és az akkori katonás gárda izzó előadása, amelyet az 1986-os premier után közel egy évtizedig játszottak, összesen 230 alkalommal. Az a premier 22 évvel ezelőtt volt, erről sem lehet már személyes élménye egy mai fiatalnak. Ezért is rendkívüli esemény, hogy a Budapest Film, a Katona József Színház és a Samsung összefogásának köszönhetően megjelentek DVD-n a Katona legendás előadásai, Ascher Tamás, Gothár Péter,

Máté Gábor, Zsámbéki Gábor átütő rendezései. Kapható így már DVD-n a Három nővér, a Tartuffe, a Talizmán, a Platonov, az Übü király és a Csirkefej is.

Mivel ritka gondos kiadásról van szó, az előadáson kívül megtalálhatjuk az életrajzokat, külön jelenetek sorát, az extrákban pedig élvezetes audiokommentárokat, amelyek közelebb hozzák a nézőkhöz a darabok finomságait. A Három nővér előadásán (ennél nem színházi felvételről van szó, hanem tévéjátékról, de a rendezés és a színészek ettől még ugyanolyan kitűnőek) Fekete Ernő kalauzolja végig a DVD nézőit. Aki a Talizmánt is többször látta színházban, elmondhatja: folyton képes újat adni az előadás sok apró árnyalata, humora, a szereplők improvizációs kedve, ugyanakkor Fullajtár Andrea bámulatos játékával egyszerűen nem lehetett betelni – most újra és újra meg lehet nézni. Ezt Fenyő D. György, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola vezető tanára kommentálja, olyan érdekesen, hogy csak irigyelni lehet a diákjait.

A Csirkefej DVD-je szintén Fenyő D. György izgalmas kísérő szövegével jelent meg – érdemes a darab után újra megnézni az előadást az ő kommentárjával. Hihetetlenül színesen, érdekesen magyaráz, nekünk, „régi” nézőknek is új rétegeket feltárva. Ahogy erről, úgy az egész sorozatról is elmondható: hiánypótló kiadvány. Reméljük, lesz folytatása.


Koncert. Január 1-jén a kitűnő karmester, Fischer Ádám két koncertet is vezényel a Művészetek Palotájában, az első 16 órakor kezdődik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: az Újévi ifjúsági hangversenyen Haydn G-dúr (Üstdob) szimfóniájából csendülnek fel részletek, valamint Mozart Gyermekszimfóniája és G-dúr (Vadász) szimfóniája hallható az MR Szimfonikusok előadásában, a váci Bartók Béla Zeneiskola növendékei közreműködésével. Utána, 19 órakor kezdődik az Újévi hangverseny, szintén a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben, ahol a Londoni Filharmonikus Zenekar és Kórus előadásában csendül fel Haydn A teremtés című zeneműve. Így a Müpa a kétszáz éve elhunyt Joseph Haydn varázslatos oratóriumával köszönti az új esztendőt a 2009-es Haydn-év nyitányaként. Fischer Ádám karmester, aki a Haydn-életmű avatott tolmácsolója, az Osztrák–Magyar Haydn Zenekar életre hívója, ezúttal a világhírű Londoni Filharmonikus Zenekart dirigálja Budapesten. EE

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.