- Mennyire sikerült megmozgatni a fővárosiakat az idei második nagy várostakarítási akción?
– Ahogy tavasszal is, ezen az októberi hétvégén is 18 önkormányzat vállalta, hogy rendbe teszi a kerületét a helyi lakosok, óvodák és iskolák segítségével. Nagyon sokan jöttek el a Millenáris Parkba, ahol a nyílt napon vetélkedők, színes programok szórakoztatták a résztvevőket. A Fantom mellé álltak olyan cégek és neves közéleti emberek is, akik számára fontos, hogy Budapest világvárosi hangulatát és egyedi szépségét ne ronthassa el a hulladékhalmok látványa. A Jaksity Kata, Szabó Patrícia, Németh Lajos, Bereznay Tamás és Láng Szonja által vezetett csapatok két óra alatt több mint két köbméter szemetet gyűjtöttek. A téren Kovács Áron műsorvezető járókelőket és érdeklődőket toborzott a csapatok számára.
- Vannak, akik maguktól kapcsolódtak be a kezdeményezésbe?
– Nem kell feltétlenül oda elmenni, ahová mi szervezzük ezt a takarítást. Összefoghat egy társasház, és aznap közösen szánnak rá egy vagy fél órát, hogy az előttük levő járdát lemossák, a falakról a graffitit eltávolítsák. Ősszel összeszedik a leveleket, megmetszik a fákat, ültetnek néhány bokrot vagy facsemetét. Sok nagy céggel működünk együtt – említhetem a Zwackot vagy a Spart –, amelyek maguk érezték fontosnak, hogy részt vegyenek az akcióban. A terézvárosi vendéglátósok szövetsége tavasszal a saját környezetében szeretne hasonló megmozdulást szervezni.
- Mennyire tartják a fővárosiak fontosnak a környezetük tisztaságát?
– Sokan mondják, hogy Budapest koszos, pedig ezt az érzetet sok minden kiválthatja az emberekből. Nem csak az eldobott, elhagyott szemettől érezzük ezt. Koszos a graffititől, a vadplakátoktól, koszosnak érezzük, mert a házakat nem újították fel, mállik a vakolat, szétesőben a kapu, a kirakatok elhanyagoltak. Azt szeretném, ha annyira éreznénk fontosnak a környezet tisztaságát, hogy tegyünk is érte valamit. Egy-egy ilyen naptól nem lesz tiszta Budapest, de ha valaki egyszer is egy fél órát söpröget, akkor százszor is meggondolja, hogy eldobálja a szemetet. Szerencsére a gyerekek és a fiatalok még fogékonyak a környezet problémáira. Jól mutatta ezt a rajzpályázatunk, amelyre több mint ötszáz munka érkezett. Az a kérdés, mire felnőnek, nem vész-e el belőlük ez az egészséges, tiszta szemlélet. Dolgozunk, hogy ez ne történjen meg, úgy nőjenek fel, hogy a környezet iránti felelősség természetes.
- Miért a Moszkva teret és környékét választották a nagy várostakarítás helyszínéül?
– A Moszkva tér tisztasága minden évben téma, hiszen túl sok tulajdonosa van, így nincs igazán gazdája. Rengeteg ember fordul meg itt naponta. Kosz és rendetlenség van. Úgy gondoltuk, ha sokan látják, hogy itt emberek takarítanak, dolgoznak, akkor elgondolkoznak.
- Voltak olyanok, akik ott helyben kaptak kedvet a takarításhoz?
– A Millenárisról kivonuló csapat a várostakarítás Budapest fantomos pólóját hordta, amely a téren levő helybelieknek nagyon megtetszett. Sokan jöttek, hogy szeretnének ilyet, de ezért takarítaniuk kellett. Fogták a seprűt és a lapátot, és hatzsáknyi szemetet szedtek össze.
- Hogyan kapcsolódott be az akcióba a sok ismert személyiség?
– Olyan embereket kerestünk meg, akikről tudtuk, fontos számukra a környezetvédelem, azonosulnak ezekkel a társadalmi célokkal, amelyek a mi céljaink is. Németh Lajos például környezetvédelmi nagykövet. Azok az ismert emberek, akik ott voltak velünk azon a napon, egytől egyig hihetetlen lelkesedéssel és odafigyeléssel tették a dolgukat, és álltak mellénk. Jelezték, tavasszal is jönnének. Reméljük, sok követőjük lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.