BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kössön üzletet a gyepen!

A golf csak külsőségeiben a nyugalom játéka. A pázsiton néha hatalmas csaták zajlanak. A hazai golfélet évszázados múltja ellenére is gyerekcipőben jár.

A hazai golf története a múlt század elején kezdődött. Az arisztokrácia sportját az ötvenes években betiltották. Ma újra van golfélet, de az „urak sportja” bélyeg nehezen kopik le.

Andrássy Géza gróf 1902-ben mutatta be a hazai arisztokráciának a golfot. Az ősbemutatót követően gyorsan elterjedt a sport, de az első világháború után az elcsatolt területeken „ragadt” pályák hiánya és a sportélet hanyatlása nem kedvezett a szakágnak. A harmincas évek derekára a magyarok így is meghatározó szerepet játszottak Európa golféletében. 1952-ig, amikor az „arisztokrácia sportját” betiltotta a rendszer, s 1979-ig hallani sem lehetett a golfról.

„E hátránnyal érthető, hogy ma alig háromezer a hazai golfozók száma – mondja Dér Péter, a tatai Old Lake Golf Club igazgatója. – Kimaradt néhány generáció, a golf szeretete nem száll apáról fiúra. A sportcsatornák szélesebb kínálatának köszönhetően mégis egyre többen figyelik a golfot, és a játék bekerült az olimpiai sportok közé is, 2016-ban Brazíliában már ott lesz.”

Az „arisztokrácia sportja” bélyeg azonban nem akar lekopni a golfról, noha ez a szakág szereplői szerint téves szemlélet. „Nem igaz, hogy a golf a gazdagok sportja – mondja Bábos Réka, a tatai pálya klubigazgatója. – Bátran összehasonlítható például a síeléssel, noha a felszerelés olcsóbb, mint egy profi sícucc, s nem kell külföldre utazni. A szezonja sem három hónapig tart.”

A hazai golfpályák mégis a túlélésért küzdenek. Talán mert nincs magyar „sztárunk” – vélik a hozzáértők. Mint Tiger Woods. Pedig a Nemzetközi Golfszövetség szerint a golf a világ legelterjedtebb amatőr sportja, s ezt a véleményt osztja Bábos Réka is. „Nem pénztárca- és életkorfüggő, bárki bármikor elkezdheti, legfeljebb megpihen, ha megfájdul a dereka. De ahhoz, hogy valaki fűre lépjen, nincs extra elvárás. A felszerelés bérelhető, az öltözet galléros póló vászonnadrággal, sportcipővel, a pályadíj néhány ezer forinttól indul, az éves bérlet 200 ezer forint. Nálunk szálloda is üzemel, hétvégére, vakációra is jöhetnek a vendégek.”

Akkor hol a bibi? Tényleg az imént említett sztár hiányzik? Mert tény, hogy Puskás Ferenc miatt gyerekek tízezrei akartak focizni. Kovács „Kokó” István a bokszolópalánták táborát küldte ringbe, Egerszegi Krisztina pedig a vízbe szólította a kicsiket. „Taróczy Balázs miatt tömegek fogtak ütőt, holott a teniszt is belengi az arisztokratikus légkör – mondja Dér Péter. – A golfban egyelőre csak várjuk a kirobbanó magyar tehetséget, ami késik, nem múlik. De különbséget kell tenni a profi és az amatőr sport között. Előbbi valóban a pénzről szól, utóbbi a kellemesen és egészségesen eltöltött szabadidőről. A golf erre kiváló. Látszólag csak suhintgatnak az ütőikkel a játékosok, de a valóság más. Nálunk 6-7 kilométert gyalogol, aki teljesíti a 18 szakaszt, s közben illik megőrizni az angolos nyugalmat is. A golf nem csak fizikai munka, komoly szellemi teljesítmény is.”

És hogy miért látni sok üzletembert a golfpályákon? Bábos Réka szerint erre egyszerű a magyarázat. „Golfozz valakivel, és megismered őt. Az 5-6 órás játszma mindenkiből kihozza az igazi személyiségét. Nincs ennél egyszerűbb és kényelmesebb módja annak, hogy megismerjük a partnereinket. Nálunk golfozás közben valóban kötöttek már nagy üzleteket.”

Etikett a golfpályán: mi legyen a sassal?

Noha a golf szabálykönyve – vastagságát és bonyolultságát tekintve – még egy jogász számára is ijesztő látvány, a játékot mégsem nehéz megtanulni. Az úgynevezett „golfgyorstalpalókon” az alapokat néhány nap alatt el lehet sajátítani, a tataiak például egyhetes tanfolyamokat szerveznek – gyerekeknek már 4000 forintért.

Az aprólékos szabályrendszerre mégis szükség van, főleg az éles helyzetekben. A játékosok ugyanis egyedül, bíró nélkül vannak a pályán, a vitás ügyeket – márpedig ilyen előfordul – együtt és lehetőleg békésen kell megoldani.

Alapszabály például, hogy az elütött labdát a következő gurítás előtt tilos megérinteni, elmozdítani. De volt rá példa, hogy a fehér golyót felkapta egy sas vagy játékszernek nézte egy arra kódorgó rókakölyök, s máris vita kerekedett, hogy mi a teendő. A folyton bővülő szabálykönyv az ilyen helyzetekben is segít.



Az aprólékos szabályrendszerre mégis szükség van, főleg az éles helyzetekben. A játékosok ugyanis egyedül, bíró nélkül vannak a pályán, a vitás ügyeket – márpedig ilyen előfordul – együtt és lehetőleg békésen kell megoldani.

Alapszabály például, hogy az elütött labdát a következő gurítás előtt tilos megérinteni, elmozdítani. De volt rá példa, hogy a fehér golyót felkapta egy sas vagy játékszernek nézte egy arra kódorgó rókakölyök, s máris vita kerekedett, hogy mi a teendő. A folyton bővülő szabálykönyv az ilyen helyzetekben is segít. Golfturizmus: a mostohagyerek sok pénzt hozhatna az országnak Az Európai Unióban a golfpályák létesítésére nem lehet pályázat útján forrást szerezni. A nyugati országok fejlett golfkultúrája nem is nagyon szorul közpénzekre, a klubokat a tagság eltartja. Ugyanakkor tény, hogy a golfpályák

komoly idegenforgalmi tényezők is: ahol van ilyen létesítmény, ott fellendül a turizmus. A szemfüles pályatulajdonosok a sport mellé kiegészítésként – vagy éppen fordítva – kulturális és más programokat szerveznek, hogy a több napra érkezőknek este vagy rossz időben se hiányozzon a szép zöld gyep.

Magyarország e tekintetben hátrányos helyzetben van. Támogatás nélkül ma már lehetetlen korszerű golfpályát építeni, pedig igény lenne rá. Tatabánya ipari parkja például úgy szerezte meg az egyik távol-keleti beruházóját, hogy a környék ismertetésekor jelezte: van golfpálya a közelben.

És ahogy nálunk a wellnessturizmus él, úgy működik más országokban a golfturizmus is. A helyiek ráadásul jobban kedvelik a golf szerelmeseit, mert a statisztikák szerint aktívabbak, többet és több helyen költenek, mint a wellnesshotelek medencéiben és szaunáiban lazító vendégek. A magyar golfélet szervezői ezért a minket hátrányosan érintő uniós szabályozás ideiglenes feloldásáért lobbiznak.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.