BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az olimpia lehet a fő vesztes

Az utóbbi napok zavargásai miatt holnap rendkívüli ülést tart az angol parlament alsóháza

A kifosztott üzletek tulajdonosai mellett a kevesebb mint egy év múlva kezdődő londoni olimpia lehet a fő vesztese az utóbbi napok angliai zavargásainak, amelyek Londonon kívül már több más nagyvárost is érintenek. A rendbontások miatt holnap rendkívüli ülést tart az alsóház, tegnap éjjel pedig már 16 ezer rendőrt vezényeltek ki az érintett londoni kerületek utcáira.

Az utóbbi napok londoni, illetve más angliai városokra is átterjedő zavargásai miatt a nyári ülésezési szünetet megszakítva rendkívüli egynapos ülést tart holnap az alsóház – erről döntött az olaszországi nyaralását megszakítva tegnap hazatérő brit kormányfő. David Cameron azt is bejelentette a kabinet tegnapi, rendőri vezetőkkel kiegészült válságülése után, hogy az előző napi hatezer helyett kedd éjjeltől 16 ezer rendőr vigyázza a rendet a zavargások által érintett londoni kerületekben.

Az üzletek fosztogatásával, autók felgyújtásával kísért zavargások azután törtek ki, hogy a londoni Tottenham városrészben a rendőrök lelőttek egy 29 éves afrokaribi származású férfit. A rendőri intézkedés elleni demonstráció csapott át rendbontásba szombat éjjel, amely aztán a következő napokban London más negyedeire (Hackney, Newham, Ealing, Lewisham, Croydon), illetve Anglia más városaira (Birmingham, Liverpool, Nottingham, Bristol) is átterjedt. A randalírozók közösségi internetes oldalakat és a Twittert használják fel a rendbontások megszervezéséhez.

Eddig több mint ötszáz embert, zömében fiatalt vettek őrizetbe, akik közül már közel hetvenet el is ítéltek. A zavargásoknak már halálos áldozata is van: tegnap belehalt sérüléseibe egy 26 éves férfi, akit autójában lőttek le Croydonban. A hétfő éjjeli londoni összecsapásokban 44 rendőr és 14 civil sérült meg.

A kormányfőhöz hasonlóan a nyaralását szintén megszakító Theresa May belügyminiszter nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy vízágyúkat vetnek be a randalírozókkal szemben. Ez azért lenne rendkívüli, mert ezt az eszközt Észak-Írországon kívül még sosem használták Nagy-Britanniában. May egyben megvédte azt a kormányzati célkitűzést, hogy a következő négy évben a megszorítások jegyében több mint harmincezer rendőri állást szüntetnek meg. Szakértők a mostani események tükrében azonban a rendőrségi leépítésre vonatkozó tervek átgondolását tartják szükségesnek, ugyanis a kormány megszorításai miatt jövő tavaszra a társadalmi elégedetlenség fokozódására lehet számítani.

A rendőrségi leépítés annak a megszorító csomagnak a része, amelyet a 11 százalékos költségvetési hiány lefaragása érdekében fogadott el a brit kabinet. A második világháború óta a legradikálisabb kiigazításnak számító megszorítások keretében 80 milliárd fontos (25 ezer milliárd forintos) kiadáscsökkentést hajtanak végre. Elemzők a mostani zavargások okai között említik, hogy a kormány megszorító csomagja keretében jelentősen csökkentették a fiatal városi munkanélkülieket támogató programok költségvetését. A társadalmi elégedetlenséget fűtheti, hogy jelenleg mintegy két és fél millió britnek nincs állása, májusban 7,7 százalékos volt a munkanélküliség. A rendbontások kiindulópontjának számító kerületek London legszegényebb negyedei, a városon belül itt a legnagyobb az állástalanság.

A kevesebb mint egy év múlva kezdődő londoni olimpia szervezői számára a lehető legrosszabb időpontban törtek ki az angol fővárosban napok óta tartó zavargások, ugyanis a játékokon részt vevő több mint kétszáz ország olimpiai bizottságának a képviselői tegnap kezdték meg háromnapos találkozójukat az esemény technikai előkészületeinek a megvitatására. Az utóbbiak helyett azonban most a fő figyelem a rendezés biztonsági előkészületeire irányul. A londoni szervezőbizottság máris ígéretet tett arra, hogy felülvizsgálják a játékok biztonságát garantálni hivatott rendelkezéseket. Erre azért is szükség van, mert a játékok fő helyszínének számító kelet-londoni olimpiai parktól pár kilométerre is történtek zavargások az elmúlt napokban. A parkban a nyitó- és záróceremóniának otthont adó olimpiai stadion mellett számos sportágat (kosár-, kézi-, vízilabda, úszás) kiszolgáló létesítményt találni.

Az olimpiai játékok rossz reklámja mellett a rendbontások fő veszteseinek az érintett kerületek üzlettulajdonosai számítanak. A súlyos problémákkal küzdő kiskereskedők számára a zavargások akár a végső döfést is jelenthetik. A károk felmérését megkezdő brit kiskereskedelmi szövetség (BRC) máris arra figyelmeztetett, hogy egyes feldúlt üzletek valószínűleg már sosem nyitnak ki, míg azok a cégek, amelyek az érintett kerületekbe terveztek beruházni, várhatóan felhagynak tervükkel. Ami a konkrét károkat érinti, a Tesco máris közölte, hogy egyik üzletében 100 ezer fontos (több mint 30 millió forintos) kárt okoztak a fosztogatók.

Legutóbb 1985-ben történt hasonló

A mostanihoz hasonló zavargások Londonban legutóbb 1985-ben történtek, szintén egy rendőri beavatkozáshoz köthető haláleset miatt (akkor egy fekete nő hunyt el). Az akkori rendbontások a mostanihoz hasonlóan szintén érintették Tottenhamet, valamint Brixtont. Franciaország nagyvárosaiban 2005-ben voltak hasonló méretű rendbontások.




Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.