A hazai plasztikai sebészet nagy fellendülése két évtizedes múltra tekint vissza, legalábbis, ami a tisztán esztétikai beavatkozásokat illeti. Rekonstrukciós, helyreállító műtétek korábban is voltak, de ezeknek más a célja. Egy emlőeltávolítás utáni helyreállítás például legalább annyira fontos, mint bármilyen szépészeti beavatkozás, de míg előbbi nélkülözhetetlen egy nő számára, a mellnagyobbítás vagy -felvarrás „csupán” esztétikai kérdés.
„A kettő – esztétika és helyreállítás – valamelyest összemosódik – mondja dr. Kathó Jenő, az Oxygen Medical plasztikai sebésze. – A különbség az, hogy míg a rekonstrukciós műtétek zöme a kórházakban, a társadalombiztosító finanszírozásával zajlik, addig az esztétikai beavatkozásokra többnyire a magánszférában kerül sor. A tb legfeljebb azokat az esztétikai műtéteket fizeti, amelyeknél igazolható az egészségre gyakorolt pozitív hatás. Ilyen például egy mellkisebbítés, ha a pácienseknek gerinc- és hátfájdalmat okoznak a súlyos keblek. Ezen túl az állami, azaz kórházi keretek között zajló kimondottan esztétikai műtétek száma – a magánszektorhoz képest – viszonylag alacsony.”
A rendszerváltás óta ugrásszerű nőtt a szolgáltatók száma. Ma nincs az országban olyan nagyváros, ahol legalább egy szépségklinika ne működne, s egyre szélesebb réteg vállalkozik a műtétekre. A hőskorban a páciensek inkább a kiváltságosok köréből kerültek ki, nekik készültek a gyönyörű keblek és a fitos orrok. „Donáth Antal doktor, aki a szakma egyik hazai megteremtője és egyik legelismertebb művelője, a magánpraxisában is fantasztikus műtéteket végzett – mondja Kathó doktor, aki maga is Donáth tanár úrnál tanulta a mesterséget. – De ő sem ott sajátította el a szakma csínját-bínját. A tudását a kórházi évek alatt csiszolta tökéletesre.”
Kathó doktor szerint a beavatkozásokat tekintve sincs új a nap alatt: akkoriban is alapvetően ugyanazokat a műtéteket végezték, mint manapság. Ami változott, az az orvosi eszköztár és persze vannak újabb műtéti módosítások. „A technika fejlődésével új lehetőségek állnak az orvosok szolgálatába. Például az endoszkópos műtéti eljárás vagy az esztétikai lézer. Ezek a kilencvenes évek elején nem léteztek.”
A szépségért sokan mindenre képesek: pénz és idő nem számít, legfeljebb az egészségügyi kockázatok riasztják el a pácienseket. „Az általános orvosi rizikókra és a lehetséges szövődményekre minden esetben felhívjuk az ügyfeleink figyelmét – mondja Kathó Jenő. – Ezen a területen azonban vannak speciális, esztétikai rizikók. Ha valaki egy vakbélműtétet túlél és ronda a sebe, oda se neki, örül, hogy meggyógyult. Ha nálunk egy seb nem is csúnya, de nem tökéletes, már nem teljes a siker. Ezt a kockázatot kénytelen vállalni a páciens, mert bár az orvos kezétől is függ a műtét kimenetele, alapvetően mégis a hegesedési hajlam határozza meg a végeredményt. Ezt még a zseniális orvos sem tudja kivédeni, függetlenül attól, hogy milyen irányban vág, hogyan operál s milyen cérnával varr.”
Egy szemhéjplasztikánál például könnyebben ígérnek teljes sikert a sebészek, mert a bőr ott szépen hegesedik. A háton és a szegycsont környékén viszont nincs garancia az esztétikus hegesedésre. „Csodára kár várni” – mondja Kathó doktor, aki szerint kevés az esélye, hogy a hegeket nyomtalanul lehessen eltüntetni. Az őssejtekben viszont ő is hatalmas potenciált lát, de ez még a jövő zenéje. Jelenleg az operációk technikája rejt lehetőségeket, újításokból nincs is hiány. Varrás helyett például mágneses „ragasztással” kísérletezett egy magyar orvosnő, s vannak különböző kenőcsök, fények, lézerek, amelyek ha nem is segítenek, ártani biztosan nem ártanak.
„A mellnagyobbításhoz használt implantátumokra sem igaz, hogy veszélyesek, rákot, immunbetegségeket s ki tudja, mi mindent okoznak – mondja Kathó Jenő. – Ha így lenne, nem használnánk egyiket sem, ezek az anyagok teljesen ártalmatlanok.”
Szépség hitelből
A szépség drága, bár az árak lefele mozdultak ezen a piacon is. Korábban – látva az üzleti lehetőséget – a műtétek finanszírozására hitelező cégek is rámozdultak, de a válság a szépségipart sem kímélte. Ma ismét kevesebben költenek plasztikai sebészre, néhány pénzintézet felhagyott az ilyen irányú szolgáltatásaival. Visszaesett a külföldről érkező páciensek száma is, bár a plasztikai turizmus soha nem volt akkora
Árvay N. Tivadar Szépség hitelből A szépség drága, bár az árak lefele mozdultak ezen a piacon is. Korábban – látva az üzleti lehetőséget – a műtétek finanszírozására hitelező cégek is rámozdultak, de a válság a szépségipart sem kímélte. Ma ismét kevesebben költenek plasztikai sebészre, néhány pénzintézet felhagyott az ilyen irányú szolgáltatásaival. Visszaesett a külföldről érkező páciensek száma is, bár a plasztikai turizmus soha nem volt akkora Van kockázat A zsírleszívás dr. Fischer Árpád és fia, dr. Giorgio Fischer nevéhez fűződik. Az eljárást az 1970-es években fejlesztették ki Olaszországban, de pechjükre az első páciensük meghalt. Egy évtizeddel később egy francia orvos kezdte újra alkalmazni a módszert, sikerrel. Egészségügyi kockázat tehát, mint minden orvosi beavatkozásnál, a plasztikai műtéteknél is van. A szépészeti beavatkozások körüli esetek viszont jobban foglalkoztatják a médiát, mert itt gyakrabban bukkannak fel hírességek. Lélek és test Gyakori, hogy csak egy testrész – például az orr – zavar valakit, s nem is kóros mértékben. Ilyenkor a műtét javíthat az önértékelésen, de a valódi testképzavarban szenvedőket a kielégítő eredmény sem teszi boldoggá. A pszichológusok szerint ők azok, akiknek a mindennapjaik fő problémájává válik a megjelenésük. Nekik hiba felajánlani a műtétet, a legtöbb, amit a plasztikai sebész tehet, hogy pszichológushoz irányítja az illetőt.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.