A brüsszeli terrortámadások után az Európai Unió belügy- és igazságügy-miniszterei arra szólítják fel az uniós intézményeket, hogy júniusra dolgozzák ki azokat a konkrét lépéseket, amelyek lehetővé teszik a közös fellépést a terroristák ellen, beleértve, hogy a kormányok könnyebben hozzáférhessenek az ilyen ügyekben szükséges „digitális evidenciákhoz”, vagyis a távközlési és adatinformációkhoz. A miniszterek támogatnak egy olyan platformot, amely élő információcserét tesz lehetővé, és általában erősítenék a nemzeti biztonsági szolgálatok közti együttműködést – derült ki a tegnap Brüsszelben megtartot rendkívüli miniszteri tanácskozás előtt kiszivárgott tervezetből. A tervezet erősen támaszkodott azokra az intézkedésekre, amelyekre a francia kormány tett javaslatot a novemberi párizsi terrortámadás után. Ezek között szerepel a nemzetközi légi utasok ellenőrzését szolgáló utasadat-nyilvántartás (PNR) felállítása, az erről szóló direktíva december óta az Európai Parlament jóváhagyására vár. Az EP eddig adatvédelmi aggályok miatt nem döntött, most viszont sürgős szavazás lesz az ügyben április végéig, és a nagy többség várhatóan elfogadja a PNR-rendszert. A találkozó utáni sajtótájékoztató fő visszatérő eleme az volt, hogy közösen kell cselekedni, beleértve az olyan már meglevő intézmények használatát, mint az Europol.
Németország arra fog törekedni, hogy mielőbb bevezessék a schengeni övezet határán be- és kilépők regisztrálását – mondta még a találkozó előtt az ARD állami televíziónak Thomas de Maiziere német belügyminiszter. Az övezetbe ugyan csak vízummal utazhatnak be a harmadik országokból érkezők, de nincs centralizált adatbázis, amely a mozgásukat regisztrálná. Az Európai Bizottság 2008-ban tett először javaslatot egy ilyen mechanizmus létrehozására, az uniós vezetők azóta vitatkoznak rajta. Egy regisztrációs intézményt csak akkor állíthat fel a hatóság, ha igazolni tudja, hogy az adatbázis legitim célt szolgál – korábban, még de Maiziere minisztersége előtt éppen Németország volt az egyik leghevesebb ellenzője az ilyen adatgyűjtésnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.