Közélet

Joe Biden hivatalosan az Egyesült Államok elnöke

Letette hivatali esküjét Kamala Harris és Joe Biden.

Ma nem egy jelölt, hanem egy ügy, a demokrácia ügyének győzelmét ünnepeljük

– mondta beiktatási beszédében Joe Biden, az Egyesült Államok 46. elnöke szerdán Washingtonban. Újra megtanultuk, hogy a demokrácia értékes és törékeny – mondta a 78 éves demokrata párti vezető az elmúlt időszak eseményeire utalva.

A kihívások legyőzéséhez nem elég a szó, egységre van szükség

– tette hozzá.

Fotó: SAUL LOEB / POOL / AFP

„Új nap virradt Amerikára” – írta korábban a Twitteren Joe Biden, beiktatása napjának első üzenetében.

A hagyományoknak megfelelően Biden istentisztelettel kezdte beiktatása napját, amelyre a Szent Máté apostolról elnevezett washingtoni katedrálisban került sor. A misén Kamala Harris leendő alelnök, illetve vezető demokrata és republikánus politikusok is jelen voltak.

Judd Deere sajtótitkár-helyettes elmondta:

 

Donald Trump leköszönő elnök a hagyományoknak megfelelően levelet hagyott utódjának, mielőtt távozott a Fehér Házból. A tisztségviselő semmit sem árult el a levél tartalmáról vagy hangneméről.

 

Fotó: ANGELA WEISS / AFP

Trump felesége, Melania szintén rövid üdvözlőlapot írt Jill Biden leendő first ladynek – értesült a CNN. Trump, aki csalásra hivatkozva megkérdőjelezte a novemberi elnökválasztás eredményét, máig nem gratulált Bidennek győzelméhez, és búcsúbeszédeiben sem említette név szerint demokrata ellenfelét.

Hagyománynak számít, hogy a leköszönő elnök levelet hagy utódjának az Ovális Irodában.

Barack Obama akkori vezető négy évvel ezelőtti üzenetében egyebek között arra emlékeztette Trumpot, hogy vele együtt ő is csak ideiglenes viselője az elnöki tisztségnek.

„Ez tesz minket azoknak a demokratikus intézményeknek és hagyományoknak az őrévé, amelyekért elődeink harcoltak és adták vérüket” – írta. „A mindennapi politika kötélhúzásától függetlenül rajtunk múlik, hogy a demokráciánk eszközeit legalább olyan erős állapotban hagyjuk, ahogy találtuk őket” – tette hozzá.

Egymástól biztonságos távolságra ülnek a vendégek, a törvényhozás washingtoni épületének, a Capitoliumnak a nyugati homlokzata előtt
Fotó: MTI/EPA/Pool/Patrick Semansky

A Capitolium előtti dísztribünhöz elsőként Dan Quayle, az idősebb George Bush alelnöke férkezett, őt Bill Clinton követte, utánuk George W. Bush és Barack Obama következett. A politikusok közül megjelent a korábbi demokrata elnökjelölt, Bernie Sanders is és Mike Pence leköszönő alelnök is. A 96 éves Jimmy Carter egészségügyi állapota miatt nem vesz részt a beiktatáson.

Joe Biden est au Capitole pour prêter serment comme 46e président des Etats-Unis, après le départ de Donald Trump. Contrairement á Donald Trump, le vice-président Mike Pence & les ex-présidents Barack Obama, George W Bush & Bill Clinton seront présents #AFP #InaugurationDay pic.twitter.com/AE4wW8Toco

 

Trump számos elnöki hagyománnyal szakított. Például nem lesz ott Biden szerdai beiktatásán, valamint nem hívta meg a demokrata elnökjelöltet a Fehér Házba azt követően, hogy kiderült: Biden győzött a novemberi elnökválasztáson.

A távozó elnök a családjával néhány órája hagyta el a Fehér Házat, reggel egy katonai támaszponton tartott egy utolsó beszédet. A Trumpot és családját az Air Force One Floridába szállította.

A Capitolium két héttel korábbi ostroma, valamint a koronavírus-járvány miatt hozott példátlan biztonsági óvintézkedések következményeként az ilyenkor megszokott százezres tömeg helyett alig néhányan voltak Washington szívében. A hiányzó tömeget mintegy 200 ezer amerikai zászló jelképezte.

Kamala Harris Joe Biden Amerikai Egyesült Államok
Kapcsolódó cikkek