BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fekete forgatókönyvet vizionál a lengyel kormányfő az ukrán helyzetről, a horvátok ellenzik a NATO-tagságot

Horvátország egyetlen katonával sem fog részt venni, ha elmérgesedne a helyzet.

Ukrajnának nincs helye a NATO-ban 

jelentette ki újságíróknak Zoran Milanovic horvát államfő kedden, hozzátéve, hogy az ukrán-orosz határon kialakult helyzet súlyos válságnak számít, amely mögött elsősorban az amerikai belpolitika dinamikája áll.

A horvát államfő szerint van rá mód, hogy Ukrajna megtartsa területi integritását, és gazdaságilag is lehet segíteni Kijevet, de nincs helye a NATO-ban, amelynek, mint mondta, nem tagja a semleges Finnország, Ausztria és Svédország sem, amelyek mégis biztonságos államok.

Ennek a válságnak semmi köze Ukrajnához vagy Oroszországhoz, köze van azonban Joe Bidenhez és kormányához mondta Milanovic, hangsúlyozva, hogy a nemzetközi biztonsági kérdésekben következetlenségeket és veszélyes viselkedést lát az Egyesült Államok részéről.

Milanovic úgy vélte: Biden demokrata párti kormánya saját pártja részéről is nyomás alatt áll, de most azok a republikánusok is szorítják, akik tegnapig még igazolták és támogatták Donald Trump volt amerikai elnök politikáját Moszkvával szemben. 

Most pedig sürgetik a Pentagont és Bident, hogy keményen álljon ki Oroszországgal szemben

húzta alá a horvát államfő.

Ha eszkalálódik a helyzet, Horvátország egyetlen katonával sem fog részt venni. Semmi közünk nincs hozzá, és nem is lesz, ezt garantálom

mondta az államfő, aki egyben a horvát hadsereg főparancsnoka is. 

Fotó: Shutterstock

A lengyel elnök, Andrzej Duda szerint egységes a NATO Ukrajna biztonságát illetően, és semelyik tagállam nem töri meg a többi szövetséges iránti szolidaritást. Ezt az után jelentette ki, hogy egyeztetett az észak-atlanti szövetség több tagországaival és az Európai Unió vezetőivel videokonferencia formájában. A lengyel elnök Joe Biden amerikai elnök kezdeményezésére vett részt az Ukrajna körüli feszültségekről szóló megbeszélésen a brit, a francia, a német és az olasz állam- vagy kormányfővel együtt. Csatlakozott hozzájuk Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök, Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, valamint Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is.

A titkosított tartalmú egyeztetésről az elnök nem árult el részleteket, aláhúzta azonban: 

semmi sem utal arra, hogy Lengyelországot jelenleg bármilyen közvetlen veszély fenyegetné. 

A videokonferenciát követően Joe Biden a résztvevők között tapasztalt teljes összhangot emelte ki.

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő Facebook-bejegyzésében nyugtalanítónak nevezte az ukrajnai helyzetet, valamint Berlin ezzel kapcsolatos magatartását is. Kiábrándítónak nevezte, hogy Németország nem hajlandó engedélyezni Észtországnak az ukrajnai fegyverszállítást.

Megvalósul sajnos a fekete forgatókönyv, melyre régóta figyelmeztettünk

értékelte a helyzetet. 

Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés a napokban azzal vádolta Oroszországot, hogy egy, Ukrajna elleni esetleges invázió céljából vonultatott fel közel százezer katonát a közös határ mentén. Moszkva cáfolja ezt, hangsúlyozva, hogy saját területén lévő csapaterősítésről van szó, és a NATO keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.