Németország pert indított Olaszország ellen az ENSZ legfelsőbb bíróságán, mert Róma továbbra is lehetővé teszi, hogy a náci háborús bűncselekmények áldozatai kártérítést követeljenek a német államtól, még azután is, hogy az ilyen követelések nemzetközi jogot sértettek – írja a Reuters.

Németországnak a Nemzetközi Bírósághoz intézett, a bíróság honlapján pénteken közzétett keresete szerint Olaszország továbbra is engedélyezi kártérítési keresetek benyújtását a hazai bíróságokhoz annak ellenére, hogy a Nemzetközi Bíróság 2012-ben úgy döntött, hogy ez sérti Berlin nemzetközi jog szerinti mentelmi jogát.

A német álláspont szerint a 2012-es döntés óta több mint 25 új kártérítési keresetet nyújtottak be Olaszországban a német állam ellen a második világháború alatti náci bűnökből eredő károk megtérítése miatt. Sok esetben a bíróságok kártérítés fizetésére kötelezték Németországot.

Focus,On,Hammer,,Group,Of,Files,On,Judge,Table,Covered
Fotó: Shutterstock

Két ilyen ügyben a követelések kielégítésére az olasz bíróságok a német állam tulajdonában lévő római ingatlanokat próbálják lefoglalni.

Németország azt állítja, hogy most a Nemzetközi Bíróság nyújtotta be az ügyet, mert egy olasz bíróság kijelentette, hogy május 25-ig dönt arról, hogy kikényszerítik-e az épületek eladását, amelyek egy része német kulturális, régészeti, történelmi és oktatási intézményeknek ad otthont.

Berlin úgynevezett ideiglenes intézkedések meghozatalát kérte a bíróságtól annak biztosítására, hogy Olaszország ne árverezel az ingatlant, amíg a kártérítési igényekkel kapcsolatos ügyeket vizsgálják. Az ideiglenes intézkedések meghallgatásának időpontját még nem tűzték ki, de a következő hetekben várható. 

A II. világháborús kártérítési igények körüli vita 2008-ban kezdődöttek, amikor 

Olaszország legfelsőbb bírósága úgy határozott, hogy Németországnak körülbelül 1 millió eurót kell fizetnie azoknak a családoknak, akik a német hadsereg által 1944-ben a toszkánai Civitellában megölt 203 ember között voltak. 

Németország szerint az országokkal kötött kiterjedt béke- és jóvátételi szerződésekkel már kompenzálta a második világháborús igazságtalanságokat, eurómilliárdokat fizetve ki a háború befejezése óta.