BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitessékeli a Hamász vezetőit Katar

Az iszlamista szervezet vezetői azonban a hírek szerint találtak új otthont maguknak. Bár az Egyesült Államok szerint Amerika egyetlen szövetségese se nyújthat menedéket a Hamász vezetőinek, a csoport irányítói a NATO-tag Törökországba költözhetnek.

Amerikai nyomásra távozásra szólította fel a Hamász vezetőit Katar, mintegy tíz napja, miután az iszlamista szervezet még kisszámú túsz szabadon engedésébe sem egyezett bele.

hamász, katar
A Hamász vezetőinek fel is út, le is út Katarban / Fotó: Petr Svarc

A Hamász vezetői Amerika tudtával érkeztek, de már nem szívesen látott vendégek

A közel-keleti ország 2012 óta adott otthont a Hamász egyes vezetőinek, miután azok távoztak a polgárháború sújtotta Szíriából, és az Egyesült Államok arra kérte Dohát, hogy nyisson kommunikációs csatornát a palesztin szervezet irányába. A terrorszervezet tavaly októberi támadása után Katar kulcsszerepet játszott Izrael és a Hamász közti közvetítésben és tavaly még egy több mint száz túsz szabadon engedéséhez vezető megállapodást is sikerült elérni.

Azóta azonban a tárgyalások elakadtak, és miután a Hamász további engedményekre nem volt hajlandó, így Washington közölte, hogy az iszlamista szervezet vezetőinek Amerika szövetségesei nem nyújthatnak otthont, amit közöltek Katarral is.

A Hamász új bázisa Törökország lehet

Ennek ellenére a Financial Times egy forrása szerint a Hamász vezetői a NATO-tag Törökországba helyezhetik át bázisukat, miután Recep Tajjip Erdogan a háború kezdete óta többször kritizálta Izraelt, és biztosította támogatásáról az iszlamista szervezetet.

Az elmúlt években Katar dollármilliókkal támogatta Gázát, melyet a Hamász kormányzott 2007 óta. Azonban 

a tavaly október 7-i terrortámadás a csoport részéről nem tett jót Katar reputációjának sem. 

Közvetítőként ugyanakkor Doha fontos szerepet játszott, például a fentebb már említett túszalkuban is, melynek keretében több mint száz izraeli túsz szabadulhatott, cserébe pedig a zsidó állam 240 fogva tartott palesztin nőt és gyereket engedett szabadon.

Azonban a felek hajthatatlansága miatti frusztráció egyre több kritikához vezetett Katarral szemben, így az ország miniszterelnöke, Mohammed bin Abdulrahman al-Száni már áprilisban arról beszélt, hogy ideje újragondolni az ország özvetítői szerepét. Egy arab diplomata szerint a közelmúltban a Hamász vezetői olyan országokat kerestek fel a költözés kérdésével, mint Törökország, Irán, Algéria és Mauritánia.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.