Tiltott módon összejátszott több cég egy több tízmilliárd forintos Debrecen környéki vasúti fejlesztés közbeszerzése során – tárta fel a Gazdasági Versenyhivatal (GVH).
Az összehangolt kartellezés során szinte mindent egyeztettek egymással az érintett vállalkozások. A kartellt koordináló Homlok csoport két vállalkozására összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki a GVH Versenytanácsa. A cégek megpróbálták akadályozni a GVH eljárását, képviselőik a meghirdetett tárgyaláson sem vettek részt, ezért további 25 millió forint eljárási bírságot is meg kell fizetniük.
A versenyhivatal 2023 januárjában hivatalból indított eljárást a NIF Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. által kiírt a „Vállalkozási szerződés keretében Debreceni Észak-Nyugati Gazdasági Övezet kialakításával összefüggő vasúti infrastruktúra-fejlesztések 2. ütemének részbeni megvalósítása” című közbeszerzési tenderével kapcsolatban. A nemzeti versenyhatóság azt gyanította, hogy a közbeszerzési eljárásban bizonyos vállalkozások jogsértő egyeztetéseket folytattak az ajánlati árak, illetve a nyertes meghatározása érdekében.
A GVH az érintett vállalkozásoknál előzetes bejelentés nélküli helyszíni kutatásokat, rajtaütéseket tartott, és ezek során olyan bizonyítékokat szerzett be, melyek egyértelműen igazolták a kezdeti kartellgyanút. A hivatal feltárta, hogy
a közbeszerzési eljárásban az egy vállalkozáscsoportba (Homlok csoport) tartozó Homlok Kft. és Homlok Zrt., illetve az Inter Mobility Kft. összejátszottak abból a célból, hogy elősegítsék a Homlok Kft. tendernyertességét az érintett közbeszerzésen.
A vállalkozások megállapodtak abban, hogy olyan ajánlatot adnak, hogy közülük kerüljön ki a nyertes ajánlattevő. A megállapodás szerint az érintett cégek már ajánlattétel előtt egyeztették egymással az ajánlati árszintjeiket, illetve a pályázati anyagokat mindkét (elvileg versenytársként induló) vállalkozás részére a Homlok csoport közvetlen irányítása alatt álló közbeszerzési tanácsadó cég készítette el. Továbbá, a beadott költségvetéseket is a Homlok csoport munkavállalója készítette mindkét pályázó részére. A közbeszerzési eljárásban az ajánlattételt követően is fennmaradt a szoros együttműködés a cégek között, a vállalkozások eljárási cselekményeiket koordinálták egymással, a Homlok csoport munkavállalói pedig közreműködtek az Inter Mobility ajánlatának támogatásában.
Az ügyben a GVH Versenytanácsa a jogsértésben részt vevő Homlok Kft.-re és Homlok Zrt.-re összesen 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki. Ennek oka elsősorban az, hogy a szóban forgó közbeszerzés nagy – összesen több tízmilliárd forint – értékű volt, illetve a Homlok csoport előző évi nettó árbevétele is nagy volt.
A Homlok csoport a versenyfelügyeleti eljárásban nem védekezett, az iratokba nem tekintett be, viszont többször halasztást kért észrevételek benyújtására, amit aztán nem teljesített sem az általa kért határidőn belül, sem azt követően. Ezen túlmenően, a tárgyalás halasztását kérelmezte, melyet első alkalommal a GVH Versenytanácsa engedélyezett, ugyanakkor ezt követően a kérésére elhalasztott tárgyalást ismét halasztani kérte egy a tárgyalási napot megelőző nap délutánján benyújtott kérelemmel. Ennek alapján egyértelművé vált, hogy a cég magatartása a GVH eljárásának késleltetésére irányult, illetve ezzel az eredménnyel járt, ezért a GVH Versenytanácsa további 25 millió forint eljárási bírságot is kiszabott a Homlok csoport cégeire.
Az ügy másik érintettje, az Inter Mobility Kft. – amelynek jóval alacsonyabb volt az előző évi nettó árbevétele – az eljárás során együttműködött a versenyhivatallal. A cég engedékenységi kérelmet nyújtott be, melyet a GVH Versenytanácsa elfogadott, illetve egyezségi eljárásban vett részt, továbbá megfelelési program bevezetését vállalta. Mindezek eredményeképpen a GVH Versenytanácsa jelentősen csökkentette a cégre kiszabható bírságösszeget, így az Inter Mobility Kft. 30 millió forint bírságot kell hogy befizessen a központi költségvetésbe. Ez jól mutatja, hogy az eljárás alá vont cégeknek megéri együttműködni a GVH-val.
A csoport vezetője Homlok Zsolt, aki nemrég lemondott a Haladás VSE labdarúgóccsapat elnöki tisztségéről, illetve a NAV több tízmilliós tartozást állapított meg a klubnál.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.