BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Románia: az USR visszavonta a magyarokra káros tervezetét

Az ellenzéki, magát jobbközép pártként meghatározó USR tervezete több, Romániára és a magyar közösségre is káros előírást tartalmazott, mint például a kisebb községek beolvasztása, a kisvárosok megszüntetése vagy a tömbmagyarság szétszakítása.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kérésére visszavonta a közigazgatási átszervezésre irányuló törvénytervezetét a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR) – közölte az RMDSZ.

XINHUA PHOTOS OF THE DAY
A magyar szavatokért cserébe az USR inkább visszavonja a javaslatát / Fotó: Xinhua via AFP

„A romániai magyar közösség egységet és erőt mutatott fel december 1-jén, és ezzel az erővel a többségi politikai alakulatoknak is számolniuk kell, nem dönthetnek rólunk nélkülünk. Ezzel az erővel kértük ma a parlamentben a közösségünk számára hátrányos előírásokat tartalmazó közigazgatási átszervezést előíró tervezet visszavonását, és az USR visszavonta a javaslatot” – idézte Cseke Attilát, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetőjét a szövetség közleménye.

Az RMDSZ közigazgatási szakpolitikusa felidézte: az USR letörölte a port a Basescu-féle közigazgatási átszervezés tervezetéről, és idén ősszel ismét a parlament elé terjesztette a volt államfő által is szorgalmazott jogszabálymódosítást. A tervezet több, Romániára és a magyar közösségre is káros előírást tartalmazott, mint például a kisebb községek beolvasztása, a kisvárosok megszüntetése vagy a tömbmagyarság szétszakítása.

A javaslat káros volt az erdélyi magyarságnak

A tervezet továbbá azt eredményezte volna, hogy a helyi és megyei önkormányzati ügyintézés távolabb kerül az állampolgároktól. Az ellenzéki, magát jobbközép pártként meghatározó USR szenátusi frakcióvezetője és két képviselője októberben nyújtotta be a bukaresti parlamentnek a párt közigazgatási reformcsomagja első törvénytervezetét, amely az önkormányzatok számának drasztikus csökkentésével karcsúsította volna az államot. 

Az USR azt javasolta, hogy fejlesztési régiónként vonják össze a megyéket, így a jelenlegi 41 megye helyett 7 maradt volna, nem viselhetett volna városi rangot 20 ezer lakosnál kisebb település, és más településekkel vonta volna össze a 3 ezer lakosnál kisebb lélekszámú községeket, falvakat.

Kelemen Hunor szövetségi elnök hétfői sajtóértekezletén bejelentette: az RMDSZ azt javasolja az erdélyi magyaroknak, hogy a romániai államfőválasztás vasárnap tartandó második fordulójában a kisebbik rosszat, Elena Lasconi USR-elnököt támogassák szavazatukkal. 

Újságírói kérdésre elmondta: a támogatásért cserébe az az elvárás Elena Lasconi felé, hogy az USR által beterjesztett közigazgatási törvénytervezetet vissza kell vonni, vagy el kell utasítani.

Romániában az elnökválasztás december 8-i második fordulójában dől el, hogy Elena Lasconi USR-elnök vagy a magyarellenes, szélsőségesnek tartott pártok által támogatott, fasiszta és legionárius eszmékkel nyíltan szimpatizáló Calin Georgescu lesz-e Románia következő elnöke.

Kormányra kerülhet az RMDSZ

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) arra számít, hogy a szociáldemokratákkal és a liberálisokkal együtt kormányzati többségük lehet a romániai parlamentben, de a nagykoalíció lehetőségét sem zárja ki – erről Kelemen Hunor, a romániai magyar párt elnöke beszélt kedden a Kossuth rádió reggeli műsorában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.