Friedrich Merz, Németország valószínűsíthető következő kancellárja a Politico című lapnak adott interjúban elmondta: „nagyon aggódik” amiatt, hogy az Európai Unió egy újabb pénzügyi válság felé halad, mivel a tagállamok túlságosan eladósodtak.
Nem bánhatunk olyan könnyelműen a közpénzekkel, mint ahogy néhány ország
– velük kapcsolatban kezdek nagyon aggódni” – nyilatkozta a CDU/CSU pártszövetség kancellárjelöltje, aki a február 23-án tartandó szövetségi választásokon vezet a közvélemény-kutatásokban.
Nem nevezte meg konkrétan, hogy mely országokra utalt, de az EU-ban hat olyan tagállam van –
amelyek államadóssága meghaladja éves gazdasági teljesítményük nagyságát.
A következő pénzügyi válság biztosan bekövetkezik. Ez egy szuverén adósságválság lesz. Nem tudjuk, mikor jön el. Nem tudjuk, honnan indul majd ki, de el fog jönni
– nyilatkozta a kancellárjelölt.
Öt nappal a németországi általános választások előtt Merz kijelentései egy olyan vita közepette hangzanak el, amely a német adósságfék reformjáról szól. Ez az igen szigorú költségvetési szabály a GDP 0,35 százalékára korlátozza a szövetségi kormány nettó hitelfelvételét.
A téma különösen sürgetővé vált, miután az Egyesült Államok azt követeli, hogy az EU nagyobb mértékben finanszírozza védelmét.
Ez komoly kihívás Németország számára, amelynek politikusai még mindig azon vitatkoznak, hogy miként tudnák teljesíteni a NATO felé tett vállalásukat. E szerint 2027 után a GDP 2 százalékának megfelelő összeget fordítanak védelemre. Berlin 2022-ben, Oroszország Ukrajna elleni támadása után egy 100 milliárd eurós különalapot hozott létre a német hadsereg modernizálására. Ez ugyan segíti a 2 százalékos vállalást, viszont a pénz nagy részét már elköltötték. Az országnak évente további 30 milliárd eurót kell majd előteremtenie.
Az interjúban Merz nem zárta ki az adósságfék reformját, de hangsúlyozta, hogy először szerkezeti reformokat kell végrehajtani, különös tekintettel a menekültekre és a munkanélküli-ellátásokra fordított kiadásokra. „A kérdések sorrendjének egyértelműnek kell lennie – az első kérdés, amelyet most fel kell tennünk, az az, hogy milyen mozgásterünk van a kiadási oldalon?” – mondta, hozzátéve:
A kulcs mindenhez a gazdasági növekedés. Minden mást ennek rendelek alá. És aztán beszélhetünk sok más témáról.
Merz két legvalószínűbb koalíciós partnere – Olaf Scholz kancellár szociáldemokrata pártja (SPD) és a Zöldek – azonban régóta azt állítják, hogy Németország kihívásait nem lehet kezelni az alkotmányos hitelfelvételi korlát módosítása nélkül. Ezért a téma várhatóan fontos szerepet játszik majd a koalíciós tárgyalásokon.
Függetlenül attól, hogy milyen összetételű lesz a következő kormány, Merz kizárta, hogy Robert Habeck gazdasági miniszter, a Zöldek vezető jelöltje, aki az elmúlt években összekapcsolta a gazdaságpolitikát a klímapolitikával folytathassa hivatalát.
Nemcsak Robert Habeck gazdaságpolitikája nem folytatódik, hanem ennek a minisztériumnak a struktúrája – amely egyesíti a gazdaságot és a klímapolitikát – is megszűnik
– mondta Merz. „Ez a konstrukció eleve hibás” – tette hozzá.
Merz ígérete, hogy a gazdaságot a klímapolitika elé helyezi, komoly kihívást jelent egy esetleges CDU–Zöld koalíció számára. További akadályt jelent Markus Söder, a bajor konzervatívok (a CSU, a CDU testvérpártja) karizmatikus és szókimondó vezetője, aki régóta elutasít egy ilyen szövetséget.
Jelentős eltérések vannak a migrációval kapcsolatos álláspontjukban is:
Merz megígérte, hogy hivatali ideje első napján lezárja Németország határait,
míg a Zöldek ezt a tervet illegálisnak tartják. Ez valószínűbbé teszi egy koalíció létrejöttét a balközép SPD-vel, amelynek vezetői nemrégiben keményebb álláspontot képviseltek az illegális migráció kezelésében.
A hozzánk érkező emberek számát csökkenteni kell, méghozzá gyorsan. Sok más ország megmutatta, hogy ez lehetséges. Miért ne működhetne Németországban is?
Merz elmondta, hogy őrizetbe venné azokat a menedékkérőket, akiket a német hatóságok potenciálisan veszélyesnek minősítettek, újraindítaná a kitoloncolásokat olyan országokba, amelyekkel Németország jelenleg nem működik együtt – például Afganisztánba, ahol a tálibok vannak hatalmon –, valamint más kormányokkal is tárgyalna migrációs megállapodások megkötéséről, az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni példáját követve.
Egy közelmúltban tartott televíziós vitán Merz kategorikusan kizárta, hogy a radikális AfD-vel hajlandó lenne kormányt alakítani. Így a politikai palettán nem nagyon marad más párt akivel együttműködhetne – feltéve, ha nem szerez többséget, de ennek valószínűsége igen csekély –, mint a szocialisták vagy a zöldek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.