BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Elmaradt az áttörés: nem jutottak előrébb az európai vezetők a párizsi biztonsági tanácskozáson

Az Egyesült Államoktól várják a biztonsági garanciákat. Emellett ismét megállapították, hogy emelni kell a védelem forrásait.

A francia elnöki hivatalban sürgősséggel összehívott találkozón Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke mellett részt vesz António Costa, az Európai Tanács elnöke, Mark Rutte NATO-főtitkár, valamint Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Hollandia és Dánia miniszterelnöke.

Egyeztetés a védelemről és Ukrajnáról / Fotó: ANP via AFP


Donald Tusk lengyel miniszterelnök az ukrajnai háború kapcsán Párizsban összehívott rendkívüli európai biztonsági tanácskozás után kijelentette, hogy Európa és az Egyesült Államok viszonya új szakaszba lépett.

Olaf Scholz német kancellár úgy vélte, hogy Európának és az Egyesült Államoknak a kollektív biztonság érdekében mindig együtt kell cselekednie. A többi ország vezetőjéhez hasonlóan ő is 

a védelmi erőfeszítések fokozott finanszírozását szorgalmazta.

A védelmi erőfeszítéseik fokozásáról szóló megállapodáson túl azonban az európaiak 

abban nem tudtak megállapodni, hogy küldjenek-e csapatokat Ukrajnába egy esetleges jövőbeli tűzszünet biztosítása érdekében. 

A német kancellár ezzel szemben a vitát a csapatok küldéséről rendkívül helytelennek és korainak minősítette, Donald Tusk pedig egyértelművé tette, hogy Lengyelország nem fog csapatokat telepíteni Ukrajnába.


Starmer került fókuszba

Keir Starmer brit miniszterelnök a megbeszélést követően felszólította az Egyesült Államokat, hogy nyújtson biztonsági garanciát Ukrajnában, mert ez az egyetlen módja annak, hogy Oroszországot visszatartsák az ország újabb megtámadásától.

Kész vagyok megfontolni a brit szárazföldi erők bevonását más országoké mellett, ha tartós békemegállapodás születik

– mondta a találkozót követően. Bejelentette, hogy a jövő héten Washingtonba utazik, hogy találkozzon Donald Trump elnökkel, és megvitassa, hogy mit tekintünk a tartós béke kulcsfontosságú elemeinek.

„Tervezünk egy további találkozót is európai kollégáimmal, miután visszatérek az Egyesült Államokból” - mondta, kiemelve, hogy az Egyesült Királyság vezető szerepet fog vállalni ebben a kérdésben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.