Kína harapja ki a legnagyobb szeletet a környezetszennyezési tortából
A bolygó legnépesebb országának éves károsanyag-kibocsátása túlszárnyalja az összes fejlődő országét együttvéve.
MTI/VG
2021.05.07, 18:11
Megosztom a cikket
Kína éves károsanyag-kibocsátásának mértéke túlszárnyalja az összes fejlődő országét együttvéve. A Rhodium Group amerikai agytröszt becslései szerint
a bolygó legnépesebb országa 2019-ben először lépte túl a 14 gigatonnányi szén-dioxid-ekvivalenst, amely a világ emissziójának 27 százalékát jelenti.
A második helyen álló Egyesült Államok kibocsátása a teljes emisszió 11 százalékát, a harmadik helyen álló India pedig 6,6 százalékát adja. India első alkalommal került fel a dobogóra.
A szén-dioxid-ekvivalens (CO2e) olyan különböző üvegházhatású gázok egységesítésére használt mértékegység, amelyek nem azonos mértékben járulnak hozzá a légkör felmelegedéséhez, és különböző ideg maradnak meg az atmoszférában.
A pénteken bemutatott jelentés szerint Kína károsanyag-kibocsátása 2019-ben először lépte túl a 14 gigatonnányi CO2e-t. Mértéke 1990 óta megháromszorozódott. Az elmúlt évtizedben 25 százalékkal emelkedett.
Szmog Pekingben Fotó: GREG BAKER / AFP
A világ kibocsátása 2019-ben 52 gigatonna CO2e volt, ami 11,4 százalékos növekedés az elmúlt évtizedhez képest. 1,4 milliárd lakosával Kína kibocsátása fejenként 10,1 tonna évente. Ez alacsonyabb, mint a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagállamaiban, ahol a fejenkénti emisszió mértéke 17,6 tonna.
Ez az egy főre jutó érték Kínában valószínűleg növekedett 2020-ban, mert az üvegházhatású gázok kibocsátása 1,7 százalékkal nőtt, miközben a legtöbb országban csökkent a koronavírus-járvány hatására.
Kína emissziójának emelkedése egyrészt az ország erőteljes növekedésére, másrészt arra vezethető vissza, hogy a szén nagy szerepet játszik az energiaellátásában.
A világ legnagyobb szénfelhasználójaként azonban az ország ígéretet tett arra, hogy újabb erőfeszítéseket tesz a klímavédelem érdekében, sőt, szigorúan korlátozza a szénhasználatot, majd 2030-ig fokozatosan csökkenti.
Kína elnöke kijelentette, hogy célul tűzi ki 2060-ra a széndioxid-semlegesség elérését. Ez azt jelenti, hogy nem bocsát ki több szén-dioxidot, vagy hogy teljes mértékben kompenzálja a szén-dioxid-emissziót.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.