Tavaly csaknem 540 milliárd forintot nem tudott behajtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) – értesült a Világgazdaság. Ezzel együtt 2019-ben jelentősen csökkent a tartozó adózók száma, mivel számos követelést véglegesen leírtak a kényszertörlési eljárásokban. A behajthatatlan állomány több mint felét magánszemélyek, ötödét kényszertörlési eljárás alatti cégek, kisebb részét pedig működő cégek és a technikai megszűntek halmozták fel.
Az adóhatóság adatai szerint
Fotó: Kovács Tamás / MTI
A NAV hátralékállománya 2019 végén 1172 milliárd forintot tett ki, ennek 70 százaléka nem működő vállalkozáshoz kapcsolódott. Érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt években folyamatosan csökkent mind a hátralékosok száma, mind az állomány értéke:
A NAV tavaly előnyben részesítette a nagyobb összegű hátralékok kezelését, így sikerült év közben mérsékelnie a működő vállalkozások hátralékát, igaz, ez viszont a nem működő adózói hátralékállomány növekedéséhez vezetett. A működő gazdálkodók számának 2019. negyedik negyedéves növekedése azzal függhet össze, hogy a NAV ebben az időszakban a kisebb számú, de nagy összegű hátralékok kezelésére fókuszált. Csökkenő tendenciát mutatott a felszámoláskezdeményezés alá vont állomány is, ami elsősorban a kényszertörlés kivárásának következménye. A központi elévültetési akció hatására ugyanakkor esett a törölt adószámúak és a technikai megszűntek állománya, valamint a hátralékos magánszemélyek száma is.
Az idei jogszabály-módosítások nyomán megváltozott a NAV-nál a behajthatatlan követelések nyilvántartása, elnevezésük pedig ideiglenesen eredménytelen végrehajtással érintett tartozásra módosult. Az a tartozás minősül behajthatatlannak, amely az adóhivatal teljes körű végrehajtási eljárása ellenére sem térül meg. Ezeket az adóhatóság korábban elkülönítetten letéti kartonon tartotta nyilván, és ideiglenesen törölte az adózók adószámlájáról. A jogszabály-módosítással 2020. január 1-jétől az adóhivatal a korábbi behajthatatlan tartozásokat újra az adózók adószámláin jeleníti meg, így valamennyi adózói tartozás egy helyen látszik. Az újra látható összegek nem új tartozások, ezek az adóssal szemben folyamatosan fennálltak.