Az IM valószínűleg az augusztus 16-i államtitkári értekezletet követően terjeszti a kormány elé a büntető törvénykönyv (Btk.), valamint a 2003-ban életbe lépő büntetőeljárási törvény módosítására, továbbá a jogi személy büntethetőségének megteremtésére vonatkozó jogszabálytervezetét -- tudta meg a Világgazdaság. Lapunk értesülése szerint az őszi jogalkotási programban is szereplő tervezeteket a kormány így augusztus 31-i ülésén vitatja meg, majd nyújtja be a parlamenthez.
A jogszabály-változtatásokat a februárban elfogadott korrupcióellenes kormányzati stratégia írta elő. Ennek értelmében a Btk. módosításával szigorítanák a vesztegetés büntetési tételét, kiterjesztenék a vagyonelkobzás lehetőségét, továbbá az országgyűlési képviselők mentelmi joga is változna. A büntetőeljárási törvény módosításával -- többek között -- a bírósági távtárgyalás jogi feltételeit teremtenék meg. A jogi személy büntetőjogi felelősségre vonásának jogszabályi feltételeit az IM nem a Btk. módosításával, hanem egy önálló jogszabályban kívánja létrehozni. Ennek elfogadása esetén a büntetőjog hagyományos eszközei mellett speciális eszközökkel -- például a cégnyilvántartásból való törléssel -- is lehetővé válna a szankcionálás.
A korrupcióellenes stratégia az idei első fél évre irányozta elő az összeférhetetlenséggel, valamint a pártfinanszírozással kapcsolatos törvény módosítására, továbbá a lobbizás szabályozására vonatkozó jogszabály tervezetének kidolgozását is, ám ezek mégsem szerepelnek az őszi jogalkotási tervben. Úgy tudjuk, az IM az erre vonatkozó tervezeteket is benyújtatná az ősszel, de erről a kormány dönt majd. A tervezetek pillanatnyilag tárcaegyeztetésen vannak, de az IM-ben úgy látják, ezek is a kabinet elé kerülhetnek augusztusban.
Az összeférhetetlenségi szabályok szigorításával a közpénzek elköltéséről dönteni hivatottak gazdasági érdekeinek érvényesítését kívánják megakadályozni, míg a pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvény módosításával a pártok vagyonának és anyagi támogatásának hatékonyabb ellenőrzését teremtenék meg. Az önálló lobbitörvény létrehozásával a jogalkotók célja a lobbitevékenység szabályozása és a korrupciótól való egyértelmű elhatárolása lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.