BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Segítség a kistérségeknek

Kistérségi menedzserek segítik a jövőben a vidéki pályázókat, hogy minél több és jobb pályázat születhessen - mondta lapunknak Veress József, az európai uniós ügyekért felelős tárca nélküli miniszter politikai államtitkára. A kiírások részletes ismeretével, tapasztalt és megbízható pályázatíró ajánlásával, a konzorciumi partnerek megtalálásával egyaránt támogatják majd a menedzserek a pályázni szándékozókat.

A kistérségi menedzserek országos hálózatát 2000-ben hozta létre a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM). A hálózat keretében jelenleg mintegy 190 szakembert foglalkoztatnak a kistérségek, melynek tervezési, információáramlási és projektgenerálási feladatait a menedzserek elismert hatékonysággal végzik. A jövőben a fent említett feladatok elvégzését, valamint a menedzserek szakmai továbbképzését az FVM a Nemzeti Fejlesztési Hivatallal együttműködve segíti.

A kistérségekben dolgozó szakemberek hitelesek és kellő hely-, illetve emberismeretük van, ez pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy hatékonyan hívják fel a figyelmet az uniós források elérhetőségére - fogalmaz a szakember. Veress József úgy látja, bár nagyon sok jó pályázat érkezik, a hátrányos helyzetű térségek jelentkezési kedvét tovább kell növelni.

A mostani időszak még csak "edzés" a kistérségi menedzsereknek, hiszen a 2004-2006-os időszakban rendelkezésre álló hárommilliárd eurós társfinanszírozott támogatási keret 2007- 2013 között 24 milliárd euróra fog növekedni. Vagyis 2007-ben annyi támogatást hívhat le Magyarország, mint most a 2004- 2006 közötti időszakban együttesen. Az Európa terv 2007-13 társadalmi egyeztetése még zajlik, az ország hosszú távú fejlesztési koncepciójának az idén év végéig, jövő év elejéig kell elkészülnie.

A menedzserek nem csak abban tudják segíteni a vállalkozásokat, önkormányzatokat, civil szervezeteket, hogy elnyerjenek egy-egy forrást, hanem annak a tudásnak is birtokában vannak, hogyan kell a fejlesztéseket megtervezni, végrehajtani, kiket kell bevonni a projekt sikerességébe, ki mindenkivel kell együttműködni és párbeszédet folytatni ahhoz, hogy a fejlesztés valóban megvalósulhasson, illetve hogyan lehet maximálissá tenni ennek a fejlesztésnek a kedvező hatásait - hangsúlyozza Veress József. A szakember úgy véli, ezt a tudást kell átadniuk a kistérségekben élőknek. A segítség nemcsak úgy igényelhető, hogy a pályázók felkeresik a menedzsereket, sőt, a hivatal azt várja, hogy proaktívan keressék meg mindazokat, akiknek szükségük lehet az uniós forrásra, és potenciális nyertesek lehetnek.

Ahhoz, hogy a kistérségi menedzserek működése zökkenőmentes legyen, a Nemzeti Fejlesztési Hivatal képzést indít számukra, ahol elsősorban közbeszerzési ismereteket szerezhetnek, megismerhetik a vesztes pályázatok leggyakoribb hibáit, illetve a kedvező példákról is szó lesz, vagyis az uniós legjobb gyakorlatokkal is találkozhatnak.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.