BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Új-Zéland is megadóztatná a digitális nagyvállalatokat

Új-Zéland törvénymódosításra készül annak érdekében, hogy megadóztathassák a nemzetközi digitális nagyvállalatokat, így a Google-t, a Facebookot és az Amazont. A kabinet már meg is egyezett arról, hogy ezzel kapcsolatban vitadokumentumot adnak ki. Az irat egyes részleteit most véglegesítik, és a Reuters információi szerint legkésőbb májusban nyilvánosságra hozzák. A jelenlegi rendszer nem tisztességes, mivel a digitális nagyvállalatok – például közösségi oldalak és kereskedelmi felületek – jelentős bevételre tesznek szert Új-Zélandon, mégsem kötelezhetők jövedelemadó fizetésére – idézi Jacinda Ardern új-zélandi miniszterelnököt a Reuters.

Nem Új-Zéland az első ország, amely felfigyelt a problémára, korábban már az Egyesült Királyság, Spanyolország, Olaszország, Franciaország, Ausztria és India is bejelentette, hogy új, digitális nagyvállalatokat sújtó adót vezet be. Egy ideig több uniós tagállam is halogatta ezt a döntést, abban reménykedtek, hogy az Európai Unió egységesen kezeli majd a problémát, eddig azonban nem született EU-s megállapodás az ügyben.

Az új-zélandi miniszterelnök tegnap a Huaweiről is nyilatkozott, hangsúlyozta, a kínai céget nem tiltották el végleg attól, hogy részt vegyen az új-zélandi 5G-hálózat kiépítésében. Tavaly novemberben a Kormányzati Kommunikációbiztonsági Ügynökség (GCSB) nem engedélyezte, hogy a telekommunikációs szolgáltatásokat nyújtó Spark New Zealand a Huawei 5G-berendezését használja mobilhálózatának kiépítésekor. Ardern szerint a labda most a vállalatok oldalán pattog, miután a GCSB felvonultatott lehetőségeket a Spark számára, amelyekkel csökkenthetők a nemzetbiztonsági aggályok. „Az Öt Szem szövetség országai természetesen megosztanak egymással információkat, de tőlük függetlenül hozzuk meg a saját döntéseinket” – jelentette ki a miniszterelnök. A szövetséghez tartozó Egyesült Államok kémkedéssel vádolja a kínai céget, a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ szerint a Huawei jelentette nemzetbiztonsági kockázatok kezelhetők. A brit kormány várhatóan márciusban vagy áprilisban dönt arról, kizárják-e a vállalatot az 5G-hálózat építéséből.

Az Egyesült Királyság a Facebookkal kapcsolatban is nyilvánosságra hozott egy jelentést, amely az amerikai céget negatívan érinti. A digitalizációért, kultúráért, médiáért és sportért felelős bizottság ugyanis arra jutott, hogy a vállalat szándékosan és tudatosan sértette meg a brit adatvédelmi és versenytörvényeket. A jelentésben vizsgálat indítását és a szabályozások szigorítását sürgetik.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.