Minimális bővülés várható az idén a globális informatikai piacon a Gartner előrejelzése szerint, de a vállalati szoftverek és a szolgáltatások iránt továbbra is fokozott lesz a kereslet. A piackutató cég prognózisa szerint 2019-ben 3790 milliárd dollárt költhetnek globálisan IT-megoldásokra és kommunikációs szolgáltatásokra, ami 1,1 százalékkal múlhatja felül az egy évvel korábbi összeget. A társaság szakértőinek számításai szerint az adatközponti rendszerek forgalma visszaesik, a 2018-ashoz képest várható 2,8 százalékos csökkenésben meghatározó szerepet játszhat, hogy az ezekben a létesítményekben használt szerverek átlagára is esik. Az adatközponti megoldásoknál tapasztalható csökkenés kellemetlenül érintheti a gyártókat, különösen, hogy a múlt évben még az egész IT-piac legnagyobb, több mint 15 százalékos fejlődését tudta felmutatni ez a szegmens. Az eszközértékesítésből származó bevétel is zsugorodik majd, igaz, mindössze 1,9 százalékkal, a kommunikációs szolgáltatások esetében pedig lényegében stagnálásra számít a Gartner.
Az idén a legnagyobb növekedés a vállalati szoftvereknél várható a piackutató cég prognózisa szerint, valamivel több, mint 7 százalékkal múlja felül ezen termékek forgalma a tavalyit. Az, hogy a 2018-as több mint 9 százalékos növekedés után ismét ilyen jól teljesíthet ez a szektor, annak tudható be, hogy egyre több társaság szakít a hagyományos IT-megoldásokkal, és inkább felhőalapú rendszerekre vált át.
A második leggyorsabban fejlődő szegmens az informatikai szolgáltatásoké lehet 2019-ben. A Gartner prognózisa szerint 3,5 százalékkal bővül ez a terület, és az erre elköltött összeg meghaladja majd az 1000 milliárd dollárt.
„Azok a döntések, amelyeket az informatikai vezetők meghoznak a cégeknél, kulcsszerepet játszanak abban, hogy sikeresek legyenek a vállalkozások a digitalizáció korában – mondta el John-David Lovelock, a Gartner kutatási alelnöke. – A mindent felforgató, átalakító technológiák, mint a mesterséges intelligencia (MI), nemcsak az üzleti modelleket írják át, hanem azt a gazdasági környezetet is, amelyben ezek a társaságok működnek. Az MI már most is nagymértékben befolyásolja az informatikai költéseket, igaz, sokszor félreértelmezik a szerepét. A mesterséges intelligencia ugyanis nem egy termék, hanem inkább különböző technológiák és számítástechnikai megoldások összessége, és ekként már most is számos termékben és szolgáltatásban megtalálható. Várakozásaink szerint – tette még hozzá Lovelock – az MI már idén is 1900 milliárd dollárnyi pluszbevételt hoz a vállalkozásoknak világszerte.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.