Sidó Zoltán, Pozsony | Minden várakozást felülmúló, csaknem kétharmados volt a részvétel a szombati szlovák parlamenti választáson. A 2002 óta nem tapasztalt érdeklődéssel kísért vokscsata az ellenzék határozott, bár nem teljes körű győzelmét hozta, ami azt jelenti, hogy a Robert Fico vezette szociáldemokrata irányultságú Smer (Irány) 2006 óta először nem szerezte meg a legtöbb szavazatot. A végeredmény minden korábbi közvélemény-kutatást megcáfolt: a korrupcióellenes harcot zászlajára tűző Egyszerű Emberek (OlaNO) a legmagasabb becsléseket is túlszárnyalva 25 százalékot szerzett. A Smer 18,3 százalékkal – eddigi legrosszabb választási eredményével – a második lett. A harmadik helyet a Boris Kollár vállalkozó vezette, jobbközép irányultságú párt, a Család Vagyunk (Sme rodina) szerezte meg a voksok 8,3 százalékával.
Két fontos jobboldali ellenzéki párt egy-két tizedszázalékkal a parlamenti küszöb alatt maradt, ami megakadályozta az ellenzék elsöprő sikerét. A korábban bőven 10 százalék felett mért újfasiszta Mi Szlovákiánk (LSNS) 8 százalék alatt teljesített. A független Szlovákia történetében először nem jutott be magyar párt a parlamentbe: a kormánykoalíciós Hídra rávetült a Smer számos botrányának árnyéka, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) pedig, amely most más formációkkal összefogva Magyar Közösségi Összefogás néven indult, már 2010 óta képtelen átugrani a parlamenti küszöböt. Az Igor Matovic vezette OLaNO protesztpárt a parlamentbe bejutott további három ellenzéki párttal szeretne kétharmados, alkotmányozó többségű kormánykoalíciót létrehozni.
A választás valódi érdekessége, hogy nem az oktatás, a szociálpolitika vagy éppen a munkanélküliség került a kampány előterébe, hanem a politikai elit, az államhatalom megtisztulásának kérdése. Ján Kuciak oknyomozó újságíró 2018. februári megölése máig tartó belpolitikai hullámverést indított el. A gyilkosok rendőrkézre kerültek ugyan, és a felbujtó, Marian Kocner nagyvállalkozó is vizsgálati fogságban van, a kedélyek azonban nem nyugodtak meg. Fokozatosan kiderült: a Smer számos politikusa szoros viszonyban volt a mindenre kiterjedő kapcsolatrenderszert kiépítő Kocnerrel. Számos ügyész, bíró, államtitkár és a parlament smeres alelnöke is lemondott. A vezető kormánypárt a veszélyt érzékelve a múlt héten a nemzeti SNS-szel gyorsított eljárásban elfogadtatta a parlamentben a 13. havi nyugdíj bevezetését (amit az államfő még nem hagyott jóvá), a további két jóléti intézkedést, a családi pótlék megkétszerezését és az autópályadíj eltörlését már nem lépte meg. Az OLaNO vezetője jelezte, hogy a már elfogadott szociális intézkedéseket nem vonja vissza, de hozzátette, további osztogatásra már nincs mód.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.