Nem kis meglepetést okozott, hogy a szerbiai statisztikai intézet (RZS) hivatalosan közölt adatai szerint a koronavírus okozta gazdasági nehézségek közepette a nettó átlagkereset történelmi rekordot döntött Szerbiában, 60 029 dinárra, azaz 180 ezer forintra ugrott.
A júliusi nettó átlagkereset nominálisan 9,1 százalékkal, reálértéken pedig 7 százalékkal magasabb 2019 azonos hónapjához viszonyítva. A júliusi bruttó átlagkereset 83 016 dinár volt, ami nominálisan 9,2 százalékos, reálisan 7,1 százalékos növekedés éves összevetésben.
A medián nettó kereset 2020 júliusában 45 736 dinár volt. Ez azt jelenti, hogy a foglalkoztatottak fele ennél kevesebbet keresett.
Ha azt vizsgáljuk, hogy az egyéves időszakon belül mikor volt nagy a növekedés, megállapítható, hogy a 2020 januárja és júliusa közötti időszakban a bruttó bérek a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva nominálisan 9,5 százalékkal, reálértéken 7,9 százalékkal növekedtek. A nettóban kimutatott bérdinamika a tárgyidőszakban 9,3, illetve 7,7 százalékkal nőtt.
Sinisa Mali pénzügyminiszter szerint a júliusi 510 eurós átlagfizetés a bizonyíték arra, hogy Szerbia gazdasága életképes a világjárvány ellenére is. Emlékeztetett rá, hogy öt éve még mindössze 320 euró volt a nettó átlagbér. Ha ehhez hozzáadjuk a rekordalacsony (7,3 százalékos) munkanélküliséget, nyilvánvaló, hogy sikeres a politikánk – szögezte le a pénzügyminiszter.
A bérek további növekedését támogatják a tervezett intézkedések is: a minimálbért a jövő évtől 6,6 százalékkal növelik, az adózás alól mentesülő jövedelem határa pedig 16 300 dinárról 18 300 dinárra emelkedik. A bérek átlagos adóterhelése az öt évvel ezelőtti 63 százalékról 61,2 százalékra mérséklődött. Ez a teher még mindig magas, de a várható gazdasági növekedés lehetővé teszi a további csökkentést. Mali reményei szerint megvalósítható az a terv, amely szerint 2025-ben Szerbiában az átlagkereset 900 euró lesz, az átlagnyugdíj pedig 430 euró.
A szerb gazdaság 2018-ban 4,4 százalékkal, 2019-ben 4,2 százalékkal bővült, a pénzügyminiszter szerint idén a legrosszabb esetben is stagnálásban reménykednek. A pénzügyminiszter optimizmusát támasztja alá, hogy a Fitch Ratings szeptember utolsó napjaiban közzétett jelentésében megerősítette Szerbia hitelminősítésének BB plusz szintű besorolását. Ezzel fenntartja a további növekedésre vonatkozó stabil kilátásokat, amit az eddig elért eredményekkel indokolt a Fitch.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.