Február 17-én Párizsban árverezi el a Sotheby’s a tavaly elhunyt bolgár származású „csomagolóművész”, Christo és egykori felesége, alkotótársa, Jeanne-Claude magángyűjteményét. A kollekció a házaspár műalkotásai mellett híres projektjeinek a dokumentumait is tartalmazza, mint a párizsi Pont Neuf becsomagolása (1985), vagy a Japánban és az USA-ban megvalósított Esernyők (1991). A Kicsomagolva. Christo és Jeanne-Claude rejtett világa című aukció mellett a művészpáros gyűjteményének további darabjait tíznapos (február 8–18. között) online aukción értékesítik.
Az aukcióspiacot olyan meghatározó események mozgatják, mint a születés, a halál, az esküvő, a válás, a pénzügyi krízisek. Az örökösök alkotják a beadók többségét. Egy neves művész hagyatékának és magángyűjteményének aukcionálása mindig rendkívüli érdeklődést vált ki a gyűjtők körében, mert ritkaságokhoz lehet így hozzájutni. Például olyan alkotásokhoz, amelyekhez a művész annyira ragaszkodott, hogy nem értékesítette, vagy olyan művekhez, amelyeket a művészbarátaitól kapott ajándékba, vagy velük cserélt el. A proveniencia, azaz az előző tulajdonos személye önmagában is értéknövelő tényező, ráadásul ezek a tárgyak többségükben először jelennek meg a műtárgypiacon. A művészettörténészek is kiemelt figyelemmel kísérik ezeket az eseményeket, mert segítik a művészek szakmai kapcsolatrendszerének feltérképezését, így gyakran új összefüggésekre, sosem ismert művekre bukkannak. Tavaly ősszel az amerikai pop-art- és graffitiművész, Keith Haring magángyűjteményének 144 darabja került kalapács alá a Sotheby’snél. A jótékonysági célú aukción a tételek 94 százaléka a becsérték felső határánál magasabb áron kelt el, a 4,6 millió dollár összbevétel az eredetileg várt háromszorosa lett. Valami hasonlót várnak a Christo-árveréstől is, amelynek bevételéből egy alapítvány létrehozását tervezik. Később, az idén szeptemberben pedig sor kerül majd Christo régi, 1962-es tervének megvalósítására: a párizsi Diadalív becsomagolására. Christo és Jeanne-Claude ezekről a látványos, de ideiglenes installációikról ismertek, ugyanakkor a hagyatékukból kiderül, hogy intenzív barátságot ápoltak olyan művészekkel, mint Andy Warhol, Yves Klein, Lucio Fontana, Claes Oldenburg, Marcel Duchamp, William Copley és Nam June Paik. A tőlük kapott műalkotások Christóék New York-i, Howard Streeten lévő házát díszítették, és a nagyközönség számára eddig láthatatlanok voltak.
A legmagasabb becsértéket Andy Warhol 1964-es Jackie Kennedy-portréja kapta, egymillió euró körüli összeget remélnek érte. Szintén Warholtól származnak a 300 euróra becsült aprósüteményes tálak. A házaspár közel állt a neves svéd-amerikai szobrászhoz, Oldenburghoz, akivel a 60-as évek elején együtt laktak a legendás New York-i Chelsea Hotelben. Oldenburg ételszobrai, a „Szalonna és tojás” és a „Jégkrém és marhahús” 40-60 ezer eurós becsértékkel indulnak az aukción. Yves Klein 1958-as festménye, a Blue Monochrome (IKB 19) 300 ezer eurós, a hasított vásznairól ismert olasz festő, Fontana Concetto Spaziale Attesa című képe pedig 300–500 ezer eurós becsértéket kapott. A tételek közt szerepel még egy híres dizájnszék, Gerrit Rietveld 1919-es Hoge karosszéke, 80 ezer euró becsértékkel, és egy Miró-szobor az 1968-as Personnage-sorozatból.
Andy Warhol Jackie Kennedy-portréját
1
millió euróra becsülték
a szakértők
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.