BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Részvénypiac: újabb történelmi csúcsokon a Wall Street részvényindexei

Újabb történelmi csúcsokra szöktek fel a Wall Street részvényindexei. A részvénypiac a gyorsjelentések özönét értékeli. Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter teljesen átgondolná a Federal Reserve intézményrendszerét.

Megőrizte pozícióit az ázsiai részvénypiac kedden – közel a négyéves csúcshoz, miután a Wall Street rekordszinten zárt, a befektetők pedig a közelgő vállalati gyorsjelentésekre és az Egyesült Államok, valamint kereskedelmi partnerei közötti vámtárgyalásokra összpontosítottak.

részvénypiac
Részvénypiac: újabb történelmi csúcsokon a Wall Street indexei a gyorsjelentési szezon közepette / Fotó: AFP

A japán piacok újranyitottak az előző napi ünnep után, amelyet a hétvégi választás követett — ezen a kormánykoalíció vereséget szenvedett a felsőházi választásokon, bár Isiba Sigeru miniszterelnök kijelentette, hogy posztján marad.

  • A japán részvények a nyitást követően rövid ideig emelkedtek, majd visszavettek kissé a lendületből. A kötvénypiacok visszafogottan reagáltak; a választási eredmények nagy részét már beárazta a piac. A jen hétfőn 1 százalékkal erősödött, részben visszanyerve az elmúlt hetek veszteségeit. 

Kristina Clifton, az Ausztrál Nemzetközösségi Bank közgazdásza szerint Isiba vezetői pozíciójának meggyengülése utat nyithat a fiskális élénkítés felé, ami negatív hatással lehet a japán eszközökre, beleértve a jent is. 

A lényeg, hogy a japán államkötvényhozamok és a jen árfolyama hosszabb távon eshet, ha a japán költségvetési kiadások miatti aggodalmak elmélyülnek 

nyilatkozta a Reutersnek. 

A gyorsjelentési nagyhétre figyel a részvénypiac

  • Az MSCI átfogó, ázsiai–csendes-óceáni részvénypiacot mérő indexe (amely a japán papírokat nem tartalmazza) kedden kora reggel elérte legmagasabb szintjét 2021 októbere óta. Az index idén közel 16 százalék emelkedést mutat. 
  • Hétfőn az S&P 500 és a Nasdaq rekordszinten zárt, amit az Alphabet és más nagy technológiai cégek részvényeinek emelkedése támogatott, megelőzve a héten várható gyorsjelentési hullámot.

A befektetők figyelme a vámmegállapodásokra irányul az augusztus 1-jei határidő közeledtével, miközben az Európai Unió egy szélesebb körű ellenválasz lehetőségeit vizsgálja az Egyesült Államokkal szemben, mivel egy elfogadható egyezség kilátásai Washingtonnal egyre halványabbak.

Clifton szerint a világgazdasági kilátások szempontjából az EU-val és Japánnal kötendő megállapodások a legjelentősebbek. 

A dollár reakciója ezeknek az egyezményeknek a bejelentésére az egyezmények részleteitől függ – véleményünk szerint akár gyengülhet is a dollár az euróval és a fonttal szemben

– mondta a közgazdász.

  • Az euró stabilan állt 1,1689 dolláron, miután az előző kereskedési napon 0,5 százalékkal erősödött, bár még mindig elmarad a hónap elején elért közel négyéves csúcsától. 
  • A közös deviza az idén eddig 13 százalékkal emelkedett, mivel a befektetők alternatívát keresnek az amerikai eszközökkel szemben, amelyeket a vámháborús bizonytalanságok érintenek. 
  • A dollárindex, amely hat fő devizával szemben méri az amerikai valuta teljesítményét, 97,905 ponton állt.

Fókuszban a Fed

A Federal Reserve függetlensége körüli találgatások, valamint az, hogy Donald Trump amerikai elnök leváltja-e Jerome Powell jegybankelnököt, az elmúlt hetekben fokozott bizonytalanságot keltett a piacokon. 

Trump a múlt héten közel került ahhoz, hogy leváltsa Powellt, de végül visszalépett, utalva arra, hogy az ezzel járó piaci zavarokat el szeretné kerülni.

Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy a Federal Reserve teljes intézményét újra kellene vizsgálni, és értékelni, hogy mennyire volt sikeres, ami tovább fokozta az aggodalmakat a jegybank függetlensége körül.

A piac arra számít, hogy a Fed a júliusi ülésén nem változtat a kamatokon, de az év későbbi szakaszában kamatcsökkentés jöhet. A befektetők figyelme Jerome Powell kedd esti beszédére összpontosul, amelyből következtetni lehet arra, mikor enyhítheti a Fed a monetáris politikáját. 

A Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy a Fed szeptembertől három egymást követő 25 bázispontos kamatvágást hajt végre, feltéve, hogy az inflációs várakozások nem emelkednek, még a jegybank függetlenségével kapcsolatos aggodalmak közepette sem.

Az árupiacokon az olajárak kissé csökkentek annak nyomán, hogy a főbb kőolajfogyasztók – az Egyesült Államok és az Európai Unió – közötti kialakulóban lévő kereskedelmi háború visszafoghatja az üzemanyag iránti keresletet.

  • Az európai piacokon irányadó Brent nyersolaj határidős ára 0,35 százalékkal 68,97 dollárra csökkent hordónként, 
  • az amerikai West Texas Intermediate (WTI) ára 0,31 százalékkal 66,99 dollárra esett vissza.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.