Megőrizte pozícióit az ázsiai részvénypiac kedden – közel a négyéves csúcshoz, miután a Wall Street rekordszinten zárt, a befektetők pedig a közelgő vállalati gyorsjelentésekre és az Egyesült Államok, valamint kereskedelmi partnerei közötti vámtárgyalásokra összpontosítottak.
A japán piacok újranyitottak az előző napi ünnep után, amelyet a hétvégi választás követett — ezen a kormánykoalíció vereséget szenvedett a felsőházi választásokon, bár Isiba Sigeru miniszterelnök kijelentette, hogy posztján marad.
Kristina Clifton, az Ausztrál Nemzetközösségi Bank közgazdásza szerint Isiba vezetői pozíciójának meggyengülése utat nyithat a fiskális élénkítés felé, ami negatív hatással lehet a japán eszközökre, beleértve a jent is.
A lényeg, hogy a japán államkötvényhozamok és a jen árfolyama hosszabb távon eshet, ha a japán költségvetési kiadások miatti aggodalmak elmélyülnek
A befektetők figyelme a vámmegállapodásokra irányul az augusztus 1-jei határidő közeledtével, miközben az Európai Unió egy szélesebb körű ellenválasz lehetőségeit vizsgálja az Egyesült Államokkal szemben, mivel egy elfogadható egyezség kilátásai Washingtonnal egyre halványabbak.
Clifton szerint a világgazdasági kilátások szempontjából az EU-val és Japánnal kötendő megállapodások a legjelentősebbek.
A dollár reakciója ezeknek az egyezményeknek a bejelentésére az egyezmények részleteitől függ – véleményünk szerint akár gyengülhet is a dollár az euróval és a fonttal szemben
– mondta a közgazdász.
A Federal Reserve függetlensége körüli találgatások, valamint az, hogy Donald Trump amerikai elnök leváltja-e Jerome Powell jegybankelnököt, az elmúlt hetekben fokozott bizonytalanságot keltett a piacokon.
Trump a múlt héten közel került ahhoz, hogy leváltsa Powellt, de végül visszalépett, utalva arra, hogy az ezzel járó piaci zavarokat el szeretné kerülni.
Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn azt mondta, hogy a Federal Reserve teljes intézményét újra kellene vizsgálni, és értékelni, hogy mennyire volt sikeres, ami tovább fokozta az aggodalmakat a jegybank függetlensége körül.
A piac arra számít, hogy a Fed a júliusi ülésén nem változtat a kamatokon, de az év későbbi szakaszában kamatcsökkentés jöhet. A befektetők figyelme Jerome Powell kedd esti beszédére összpontosul, amelyből következtetni lehet arra, mikor enyhítheti a Fed a monetáris politikáját.
A Goldman Sachs elemzői arra számítanak, hogy a Fed szeptembertől három egymást követő 25 bázispontos kamatvágást hajt végre, feltéve, hogy az inflációs várakozások nem emelkednek, még a jegybank függetlenségével kapcsolatos aggodalmak közepette sem.
Az árupiacokon az olajárak kissé csökkentek annak nyomán, hogy a főbb kőolajfogyasztók – az Egyesült Államok és az Európai Unió – közötti kialakulóban lévő kereskedelmi háború visszafoghatja az üzemanyag iránti keresletet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.