A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2270 forint volt idén a második negyedévben, ami 7,9 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 2104 forinthoz képest – közölte a Trenkwalder és a Moore Hungary kedden. A munkaerő-kölcsönzéssel és -közvetítéssel foglalkozó cég csaknem 7 ezer munkavállaló béradatait dolgozta fel.
A földrajzi bontásból kiderült, hogy már csak két olyan régió van az országban, ahol a fizikai átlagórabér szintje nem éri el a 2000 forintot: a Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon egyaránt 1900 és 2000 forint között alakul ez az érték. Hozzátették, hogy felfelé a Közép-Dunántúl, illetve a fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország emelkedik ki a mezőnyből.
Az előbbi régióban a 2400 forintot közelíti az órabérek átlagos nagysága, az utóbbi területeken pedig ez az érték már a 3000 forintos szint körül mozog. A közlemény idézte Hamrák Viktort, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatóját, aki szerint bár a tavalyi 13,5 százalékos mértéktől elmarad, a 7,9 százalékos éves bérnövekedési ütem továbbra is több mint 3 százalékos reálbér-növekedést biztosít.
A Moore Hungary tanácsadó és könyvvizsgáló cég ezzel egy időben több mint 60 nemzetközi cég magyarországi leányvállalatánál dolgozó, csaknem 500 középvezető béradatait vizsgálta meg. A 800 ezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottaknál a béremelkedés mértéke 2025 második negyedévében átlagosan 7,3 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva.
Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere a közleményben megjegyezte, a szellemi középvezetők körében tapasztalható bérnövekedés mértéke jelenleg belesimul a teljes munkaerőpiaci átlagba, ami ebben a munkavállalói körben is csaknem 3 százalékos reálbér-növekedést biztosít.
Továbbá az országos szinten már több mint 60 ezer embert foglalkoztató üzleti szolgáltatóközpontok (BSC-k) középvezetőinél csaknem 7 százalékos béremelést hajtottak végre az elmúlt 12 hónap során. Jól mutatja a BSC-szektor vonzerejét, hogy ez a béremelkedési ütem is elegendő volt az aktuálisan szükséges létszám biztosításához: miközben a belépési forgalom 3,8 százalékos volt, a kilépési továbbra is 2 százalék alatt maradt.
Májusban már lassult a reálbér-emelkedés – kiderült, mennyi az átlagbér Magyarországon
Idén májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 702 800, a nettó átlagkereset 483 ezer forint volt a KSH adatai szerint. A bruttó átlagkereset 7,8, a nettó átlagkereset 7,7, a reálkereset pedig 3,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.