Nagy bajba kerülnek a latin-amerikai agrártermelők, ha Donald Trump elnök beváltja a fenyegetését és az Egyesült Államok másodlagos szankciók bevezetésével sújtja az orosz exportáruk vásárlóit. Onnan szerzik be ugyanis a műtrágya jelentős részét, ami kulcsfontosságú a mezőgazdaságban a mexikói avokádó termesztésétől a brazil szójáig és kukoricáig.
Brazília például a műtrágyaszükségletének harmadát Oroszországtól vásárolta tavaly 3,7 milliárd dollár értékben. Szakértők és ágazati szereplők szerint gyakorlatilag nincs alternatíva, ha a beígért 100 százalékos másodlagos szankciók miatt le kell állítani a szállításokat.
Elemzésében a Reuters emlékeztetett, hogy az ukrajnai invázió megindítása után Latin-Amerikai nagy mennyiségben halmozott fel orosz műtrágyát, amely nélkül még az Európai Unió sem képes meglenni.
Oroszország globálisan is megkerülhetetlen ezen a területen, tavaly 63 millió tonna műtrágyát állított elő;
ez abszolút rekord, amelyhez hasonló nem volt a szovjet idők óta.
Mivel viszonylag olcsó az orosz export, ezért Mexikóban és Brazíliában nem nagyon törik magukat a saját gyártási kapacitás bővítése érdekében.
Brazília mezőgazdasági nagyhatalom, a világ legnagyobb szójabab-, cukor- és kávétermesztője. Az orosz ágazati szövetség adatai szerint az év első felében majdnem 30 százalékkal nőtt a Brazíliába irányuló műtrágyakivitel.
Lucas Beber, az Aprosoja brazil gabonatermesztő csoport alelnöke szerint a másodlagos szankciók „életképtelenné tehetik a szója- és kukoricatermelést” az országban.
Mexikó tavaly több mint 580 millió dollár értékben importált műtrágyát Oroszországból, amely a kormányzati adatok szerint a legnagyobb beszállítója. Az esetleges amerikai szankciók nagy problémát jelentenének az ottani gazdáknak is.
Oroszországból szerzik be például a karbamidot, ami a a legszélesebb körben használt műtrágya olyan növényeknél, mint
Raul Urteaga, a mexikói mezőgazdasági minisztérium nemzetközi ügyekért felelős korábbi igazgatója figyelmeztetett, hogy az orosz import eltűnése esetén a rendelkezésre álló műtrágyák minősége romlani fog.
Ez rossz hatással lesz az avokádótermelésre, és az amerikai fogyasztók számára magasabb árakat eredményezhet. Az Egyesült Államokba irányul ugyanis Mexikó teljes avokádóexportjának több mint 80 százaléka, ami az amerikai kormány adatai szerint tavaly több mint hárommilliárd dollár értékű piac volt.
Az avokádó ára emelkedne, ha a termelőknek más alternatívákat kellene találniuk, vagy olyan műtrágyát kellene találniuk, amelyet nem Oroszországból importálnak
– hangsúlyozta Urteaga.
Oroszország Kolumbia legnagyobb beszállítója is; az ország kulcsfontosságú a gyümölcs, virág és kávé világpiacán. A műtrágyaimport negyede orosz.
A Világbank előrejelzése szerint a műtrágya ára mozgatja leginkább az élelmiszerár-inflációt Közép-Amerikában, és az ottani megélhetési válság okozta a menekültáradatot az Egyesült Államokba.
Oroszország a világ 3. legnagyobb műtrágyagyártója Kína és az Egyesült Államok után, és még az amerikai központú Mosaic is aggodalmát fejezte ki amiatt, milyen fennakadásokhoz vezetne az ország kiesése.
Brazília adja a cég globális bevételének 40 százalékát, és a geopolitikai feszültségek Euardo Moreno illetékes menedzser szerint máris oda vezettek, hogy a helyi termelők elhalasztják a megrendeléseket. Trump Brazíliát is 50 százalékos vámokkal fenyegeti, amelyre az ország hasonló válaszlépéseket ígért.
Az orosz műtrágyagyártók azonban egy csöppet sem aggódnak a beígért amerikai szankciók miatt, változatlanul 25 százalékra akarják növelni a világpiaci részesedésüket 2030-ra. A fejlődésben nagyrészt a BRICS-államokra támaszkodnak, amelyek közé tartozik Brazília mellett többek között India és Kína is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.