BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egymilliárd eurós kiesés Szlovákiában

Sidó Zoltán, Pozsony | A december utolsó harmadától február végéig tartó szlovákiai lezárások miatt kieső összeg eléri a 2019-es éves bruttó hazai össztermék (GDP) 1,1 százalékát – derül ki a szlovák pénzügyminisztérium háttérintézményeként működő Pénzpolitikai Intézet (IFP) friss elemzéséből. Abszolút számokban kifejezve ez valamivel több, mint 1 milliárd eurót jelent: decemberi utolsó 11 napjának kiesése 230 millió eurós kárt okozott, míg az év első két hónapjára eső lezárások miatt keletkező veszteség kevéssel, de meghaladhatja a 800 millió eurót. Szlovákiában csak az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak, a drogériák, a benzinkutak működhetnek, és kizárólag munkavégzés céljából szabad elhagyni a járások területét. Az IFP becslése szerint a lakosság mobilitása 40-50 százalékkal esik vissza ebben az időszakban. A tavaly tavaszi zárlathoz képest most annyival könnyebb a helyzet, hogy a gyárak bezárása nincs napirenden, éppen ellenkezőleg, a nagyobb munkaadók alkalmazottait próbálják sűrűn tesztelni, hogy biztosítsák a termelés folyamatosságát. Ha januártól már nem lettek volna korlátozások, akkor az első negyedévben a szlovák GDP mintegy 3,5 százalékkal nőtt volna éves összevetésben. Így viszont, ha február végéig tartana a zárlat, akkor érdemi növekedésről nem beszélhetünk.

A Szlovák Statisztikai Hivatal friss adatai szerint a gazdaságot már a december végétől tartó újabb lezárás előtt is nagyon megviselte a járvány. Az egy évvel korábbihoz képest tavaly novemberben a szállodaiparban 25,8 százalékkal zuhant a foglalkoztatottak száma, az éttermek, a vendéglátás kategóriájában pedig 13 százalékkal. Az építőiparban a foglalkoztatottság a vizsgált időszakban 7,4 százalékkal, az iparban pedig 6 százalékkal zsugorodott. Összességében a 2019 végén mért 5 százalékos munkanélküliség 2020 harmadik negyedévében 7,2 százalékra kúszott fel.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.