A KSH holnap publikálja a negyedik negyedéves GDP előzetes adatát, és ekkor jönnek ki a szlovák és a román számok is. A cseh és a lengyel adatok már ismertek: a cseh gazdaság 5, a lengyel 2,8 százalékkal esett vissza éves alapon. A magyar gazdaság az elemzői várakozások szerint 5-6 százalékot veszíthetett, ami az OTP elemzői központjának kitekintője szerint negyedéves alapon némi visszaesés lenne. A bank a 6 százalékos elemzői konszenzusnál valamivel kisebb, 5,2 százalékos éves visszaesésre számít.
A magyar GDP csökkenésének gyorsulását a harmadik negyedévi 4,6 százalékról elsősorban a karanténintézkedések sújtotta ágazatok okozhatták, és az év végén az ipari teljesítményre már hatással lehetett a globális csiphiány is. A jövedelmi-megtakarítási adatok arra utalnak, hogy az év végén látott lassulás a kiskereskedelmi forgalomban nagyobb részben a korlátozó intézkedések következménye, nem a jövedelmi helyzet romlásáé. Emiatt arra számítanak az elemzők, hogy amikor az oltottság eléri a megfelelő szintet, és a korlátozásokat fel lehet oldani, a GDP-növekedés felpöröghet, jó eséllyel már a második negyedévben, ami 5-6 százalékos növekedést eredményezhet a 2021-es év egészében – mondta Eppich Győző, az OTP elemzője.
A nemzetközi színtéren a februári bizalmi indikátoroké lesz a főszerep: a Markit intézet beszerzésimenedzser-indexei (BMI) mellett a német ZEW intézet gazdasági hangulatindexe, az Európai Bizottság fogyasztói bizalmi indexe, valamint a New York-i Fed feldolgozóipari indexe érkezik a héten. Az Európa-szerte alapvetően kedvezőtlen évkezdet után, amikor a feldolgozóipar nagyjából stagnált, miközben a szolgáltató szektor esett, most úgy tűnik, hogy egyik szektorban sem lesz érdemi elmozdulás januárhoz képest, ami egyben azt is jelenti, hogy a kompozit indexek is az aktivitás stagnálását jelző 50 pontos szint alatt maradnak. Az Egyesült Államokban eközben, úgy tűnik, a januárban látott kisebb emelkedés után várható valamelyes visszavonulás, ám ezzel együtt is 50 pont felett maradnak a BMI-k. A német ZEW gazdasági hangulatindex januárban pozitív meglepetést hozott, de most kisebb csökkenésre számítanak az elemzők. A New York-i Fed feldolgozóipari indexe azonban jó eséllyel felfelé mozdul majd.
A várakozások jól tükrözik, hogy a koronavírus elleni küzdelemben január óta nem történt jelentős előrelépés sem Európában, sem a tengerentúlon, és továbbra is óriási bizonytalanság övezi az idei évi növekedési kilátásokat. Ha a bizalmi indikátorok a várakozások szerint vagy kedvezőtlenebbül alakulnak, az megágyaz annak a vélekedésnek, hogy az idei első negyedévben sem indul meg a gazdasági kilábalás.
Az eurózóna részletes GDP-adataira is számíthatunk a héten. Az első becslés már ismert ugyan, és a várakozások szerint a részletes adat ahhoz képest nem mutat majd változást, de kiderül, hogy a gazdaság mely szegmenseit rendítette meg leginkább a vírus második hullámának tetőzése – mondta Váradi Beáta, az OTP elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.