BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Helikopterpénzt osztanak szét az idén is a felnőttek körében

Tóth Péter, Vajdaság | Szerbiában tavaly az infláció 1,6 százalékot tett ki, a fogyasztói árak átlaga decemberben mindössze 0,1 százalékkal volt magasabb az előző havinál. Legjobban a távközlési szolgáltatások ára emelkedett, mintegy 2 százalékkal, miközben az élelmiszernél 0,2, a lábbelinél és a ruházati cikkeknél pedig 0,5 százalékos csökkenést mértek a statisztikusok. Valójában nem beszélhetünk számottevő inflációról 2020-ban, a dinár árfolyama is szinte rezzenéstelen volt egész évben, egy euró most is 117,57 szerb dinárt ér. Az új év azonban új árakat hozott, február 1-jétől 3,4 százalékkal az áram is megdrágult. A háztartások és a kisfogyasztók számára az áram 7,87 dinárba, azaz 24 forintba kerül kilowattóránként. Egy átlagos fogyasztó villanyszámlája mintegy 3000 dinár (9140 forint) körül alakul. Az áram legutóbb 2019. december 1-jén drágult, akkor 3,9 százalékkal, azt megelőzően pedig 2017-ben, 2 százalékkal. Február 1-jétől a jövedéki adó emelkedése miatt drágult a cigaretta is, dobozonként 10 dinárral. Bár ezek erős inflációnövelő tételek, azt nem tudni, hatásuk mennyire érvényesülhet a későbbiekben. Ennek ellenére inflációs félelmekkel egyelőre nem találkozni az országban, a legtöbb elemző 2-2,3 százalékos idei pénzromlással kalkulál, ami a jegybank 3 százalékos inflációs célja alatt marad, és nem lóg ki a plusz-mínusz 1,5 százalékos toleranciasávjából sem.

Tavaly minden állampolgár 100

eurós egyszeri segélyt kapott a járvány miatt, a cégek esetében pedig bértámogatást folyósított az állam, ha nem bocsátották el az alkalmazottakat. Az idei gazdaságmentő csomag részleteit február közepére ígérik, de azt már közölte Sinisa Mali pénzügyminiszter, hogy idén minden felnőtt 60 eurót kap, tavasszal és ősszel 30-30 eurót. Az 1,7 millió nyugdíjas egyszeri 50 eurós segélyre számíthat, az ő járandóságuk az év elejétől egyébként is 5,9 százalékkal nőtt a svájci modellszámítás szerint.

A gazdaság támogatására szánt keret mintegy 250 milliárd dinárt tesz ki az idén. A mikro-, kis- és középvállalkozások három hónapon át 50 százalékos minimálbért kapnak minden foglalkoztatott után, a nagyobb vállalkozások esetében még nem dőlt el, hogyan segítik őket.

A közszféra bérei is emelkedtek. Az egészségügyi dolgozók fizetése már decemberben 5 százalékkal magasabb volt, a többi közalkalmazott 3,5 százalékos emelést kap januártól, míg a minimálbér 6,6 százalékkal, 33 ezer dinárra, azaz százezer forintra nőtt.

Mali szerint derűlátásra ad okot, hogy január végén 13,3 milliárd dinár többletet könyvelhettek el a költségvetésben, miközben eredetileg ugyanekkora deficitet terveztek. Optimizmusra ad okot az ipari termelés decem­beri, éves bázison 4,1 százalékos bővülése, valamint az export 16 százalékos gyarapodása. A járvány támadását a GDP visszaverhette, a kormány 1 százalékos vagy az alatti csökkenést valószínűsít, ezt az idén 3-6 százalékos bővülés követheti.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.