BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriásit kaszáltak a kínai fedezeti alapok

Pető Sándor | A nyugati versenytársak nem bírják a tempót Kínában a helyi fedezeti alapokkal, hiába nyitotta ki ezt az óriási játékteret a külföldieknek Peking. Az amúgy is hatalmas piac szinte felrobbant tavaly: a fedezeti alapok által kezelt vagyon rekordmértékben, 30 százalékkal, 3800 milliárd jüanra (588 milliárd dollárra) növekedett a Shenzhen PaiPaiWang Investment & Management Co. adatai szerint, miközben az üzletágban globálisan csak 12 százalék volt a növekedés. A legjobban teljesítő alapok majdnem tízszeres növekedést értek el.

A hatalmas bővülés oka, hogy a kínai gazdaság sokkal hamarabb magához tért a pandémia első – és Kínában utolsó – hullámából. Ennek gyümölcseit pedig ebben az üzletágban főképp a majdnem 15 ezer kínai fedezeti alap aratta le, a külföldieknek csak morzsák maradtak. A belföldiek már 2002 óta hozhatnak létre fedezeti alapokat, de ezek csak 2010-től váltak népszerűvé, miután a helyi piacon megjelentek a határidős részvényindexekkel folytatott ügyletek. 2016-ra már több mint 250 milliárd dollárnak megfelelő vagyon özönlött az alapokba. Kína ugyan már négy éve elkezdte megnyitni a piacot a külföldiek előtt, és novemberben még szélesebbre tárta az ajtót az olyan globális szereplők számára, mint a UBS vagy a Citigroup, de az eddigi 32 külföldi szereplő – mint a Bridgewater Associates – az óriási versenyben nehezen éri el a megfelelő üzemméretet. Közülük eddig csak hárman lépték túl a kétmilliárd jüanos határt, amelyen túl hozzáférhetnek a kötvény- és makrokereskedési stratégiákban kulcsszerepet játszó bankközi kötvénypiachoz. Eközben a tízmilliárd jüan eszközértéket meghaladó helyi alapok száma tavaly több mint duplájára, 63-ra növekedett a Licai.com adatai szerint. A friss pénzt pedig egyre érzékelhetőbben a tíz legnagyobb alap vonzza magához – mondta a Bloombergnek Liu Ke, a Hengtian vagyonkezelő főközgazdásza. A legnagyobb bővülést a többféle eszközzel kereskedő makroalapok érték el Kínában tavaly: 41 százalékot, a 10 százalékos nemzetközi átlaggal szemben. A részvényalapok közt a Csianhaj Csianhung eszközkezelő egyik alapja dobta a legnagyobbat, 831 százalékos növekedéssel. A China Times szerint a Csianhaj a járvány kitörése után röviddel olyan cégekre kötött tőkeáttételes ügyleteket, amelyek például kesztyűket gyártottak, később pedig az elsők közt fogadott a fogyasztás vezérelte részvényekre és a vakcinagyártókra. Az Ázsiá­ra koncentráló globális fedezeti alapok egyébként túlteljesítők voltak januárban, mivel kimaradtak a GameStop és más cégek részvényei körül kialakult Reddit-árháborúból. A Kínára fókuszálók 1,2 százalékos növekedést könyvelhettek el a Goldman Sachs befektetői jegyzete szerint, miközben globálisan átlag 5,9 százalékkal csökkent az alapok eszközértéke – írta a Bloomberg.

A hedge fundok

588

milliárd dollárnyi

vagyont kezelnek

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.