BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Aggódik az EKB a kereslet miatt, a kormányokban bíznak

Veszélyes spirál fenyegeti az európai gazdaságot a járvány miatt, ezért indokolt, hogy az Európai Központi Bank a bizalom fenntartására tovább pumpálja a pénzt – mondta szombaton a jegybank főközgazdásza, Philip Lane. Nem csak Európában aggódnak emiatt, az amerikai Federal Reserve chicagói elnöke, Charles Evans is arról beszélt Lane-t megelőzően: félő, hogy az euróövezet a japán csapdába esik, amelyet a laza pénzügyi kondíciók ellenére a vérszegény infláció és a hosszú távon is gyenge növekedés jellemez.

Az elhúzódóan alacsony gazdasági aktivitás ránehezül a termelékenységre, rontja a vállalkozások mérlegét, aláásva a bizalmat, és ezek a rövid távú folyamatok hosszabb távon negatív spirált indíthatnak el – mondta Lane a European House – Ambrosetti tanácsadó cég szervezte fórumon. „Világos kockázat, hogy az önbeteljesítő káros dinamika kitart – mondta –, a bizonytalan gazdasági kilátások miatt a háztartások, a cégek és a kormányok visszafogják a kiadási terveiket, ez az összkereslet csökkenéséhez vezet, ami igazolja a jövőbeli bizalomvesztést.” Mint hozzátette, az EKB ez ellen a folyamat ellen küzd.

Az EKB, akárcsak a Fed, rekordalacsonyan tartja kamatait, kötvényeket vásárol fel, és arra biztatja a kormányokat, hogy egyelőre tartsák magasan a költekezést. Miközben azonban Washington hatalmas, 1800 milliárd dolláros újabb gazdaságsegítő csomagot fogadott el, az Európai Unió kilábalási alapja csak vontatottan lendül működésbe. Az európai oltási kampány jóval lassúbb, ezért a kilábalás is hónapokkal később kezdődhet meg, mint a tengerentúlon, ahol sokan már az infláció felgyorsulására fogadnak, ami felhajtja a hosszú állampapírok hozamait. A tízéves kötvény hozama már 200 bázisponttal haladja meg a hasonló német papírét, ami több mint egyéves csúcs, mivel az eurózóna inflációja legalább még évekig az EKB 2 százalékos célja alatt maradhat, miközben az EKB alacsonyan tartja a hitelköltségeket. Az euró árfolyama a napokban az 1,18-os támasz alá, öt hónapos mélypontra gyengült a dollár ellenében.

Európa lemaradása aggasztó – mondta a chicagói Fed-elnök is újságíróknak. Az EKB-n nagy a nyomás, nehezen fog tudni növekedni az összkereslet, és ez az amerikai exportot is érinti – tette hozzá. Még Evans előtt a San Franciscó-i Fed elnöke, Mary Daly is hasonlóan nyilatkozott a héten, elkerülendő példaként említve Japánt. „De most nem is Japán a legfontosabb példa, hanem az európai országok” – tette hozzá. Az európai infláció főleg a munkaerőpiac tartósnak ígérkező gyengélkedése miatt marad alacsony, ami fékezi a bérek emelkedését – írta jegyzetében Anatoli Annenkov, a Société Générale szenior európai közgazdásza.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.