Óriási kereslet mellett márciusban másodszor is kötvényeket adott el tegnap az Európai Unió a munkanélküliség elleni harcot olcsó hitelekkel támogató SURE program finanszírozására. A negyedéves terv ezzel teljesült, a program 100 milliárd eurós keretösszegének a fedezéséhez a második negyedévben még 13-14 milliárd eurós kötvénykibocsátásra lesz szükség, és Brüsszel megkezdheti a sokkal nagyobb, 750 milliárdos kilábalási alapok finanszírozásának biztosítását – írta a Reuters.
A terv teljesüléséhez az EU-nak 13 milliárd eurónyi kötvényt kellett eladnia a tegnapi kibocsátáson. Az öt- és huszonöt éves papírokra 96,5 milliárd euró értékben érkeztek ajánlatok a hírügynökség szerint. Az időpont kedvező volt az eladásra, hiszen ezen a héten az amerikai tízéves államkötvény hozama – az elmúlt hónapok meredek emelkedése után – tíz bázispontot visszavonult a múlt heti 1,75 százalékos, 14 hónapos csúcsról. A korábbi emelkedés feljebb rántotta az eurózóna hozamait is, de az utóbbiakat alacsonyan tartja a hatalmas kötvényvásárlási program, amelyet az Európai Központi Bank (EKB) tavaly indított a pandémia és a válság elleni harc megkönnyítésére. Az amerikai hozam-visszavonulót a tízéves német állampapír is követte, és mínusz 0,35 százalék körül mozgott tegnap.
Az EKB ráadásul a hónap elején bejelentette, hogy rágyorsít a vásárlásaira, és ezt meg is tette: a március 17-ével záruló egy hétben 21,1 milliárd értékű papírt vásárolt a korábbi heti átlag 18 milliárd euróval szemben. „A múlt heti 50 százalékos növekedésből nem érdemes következtetéseket levonni – mondta a CNBC-nek Philip Lane, az EKB főközgazdásza. – Hosszabb periódusokat tekintve azonban biztosan jelentős, következetes növekedés lesz” – tette hozzá. A koronavírus-fertőzések száma nő, a kormányok újabb zárlatintézkedéseket vezetnek be, és a jegybanknak mindent meg kell tennie, hogy alacsonyan tartsa a hitelköltségeket: hosszú és nehéz második negyedévre kell számítani – vélekedett. „Miután az Egyesült Államok hatalmas, 1900 milliárd dolláros gazdaságsegítő csomagot tett az asztalra, az óceán innenső oldalán felvetődik, eleget teszünk-e – fűzte hozzá Lane. – Fontos átgondolni való ügy az európai politikai döntéshozóknak –mondta –, hogyan alakítsuk az európai költségvetési választ, hogy biztosak lehessünk abban, hogy elegendő lesz a pandémia leküzdésére.”
A piacokon tavaly eufória fogadta az EU kilábalási programját, és ha még a tervezettnél is többet kell költeni, az még nagyobb állampapír-kibocsátást jelent. Az elmúlt hónapokban a dollár meglepő erősödéséhez vezetett az euró ellenében többek közt az, hogy Európában a járványharc elhúzódása miatt későbbi és kisebb lendületű kilábalás várható az amerikainál. Néhány hete az euró az 1,2-es vonal alá bukott, és azóta ugyan 1,19 környékén rekedt, de elemzők szerint nem volna meglepő a kitörés 1,15 irányába. Az EKB ugyan ezt nem bánja, hiszen az erős euró külkereskedelmi hátrányokkal járhatna, de a gyengébb euró ára az európai gazdaság folytatódó gyengélkedése. Klaas Knot, az EKB kormányzótanácsának tagja ugyanakkor hétfőn jelezte, a bank már a nyáron visszafoghatja a kötvényvásárlásokat, ha elég gyorsan halad az európai vakcinázási kampány. „Ameddig az EKB át tud nézni a vírus harmadik hullámán, az euró miatt sem indokolt aggódni” – vélte Thu Lan Nguyen, a Commerzbank devizaelemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.