BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon megugrott a múlt év második felében a kibertámadások száma

Az elmúlt években egyre kiélezettebbé vált a küzdelem a kiberbűnözők és a védekezésért felelős szakemberek között, és a múlt évben a koronavírus-járvány a jelek szerint csak rontott a helyzeten. A G Data szakemberei a tavalyi második fél évben 85 százalékkal több támadást regisztráltak, mint az első hat hónapban. Tim Berghoff, a G Data szakértője szerint sok tavalyi kibertámadás azért volt sikeres, mert a vállalkozások kapkodva álltak át a tömeges és tartós otthoni munkavégzésre. Azok a társaságok, amelyek nem biztosították hálózatuk biztonságos távoli elérését, és amelyeknél az alkalmazottak saját, nem frissített eszközökről kezdtek el dolgozni, gyakrabban estek áldozatul a támadásoknak. A járványhelyzetet jellemző bizonytalanságot kihasználva a kiberbűnözők egyre több akciót indítottak, a múlt évben már minden percben 76 új kártevővariáns jelent meg.

Tavaly a nemrég lekapcsolt Emotet volt a kiberbűnözők első számú fegyvere. Csaknem 900 ezer új variánsát fedezték fel a G Data szakemberei, ami rendkívüli növekedés a 2019-es 70 ezerhez képest. A kártevő 2014-ben jelent meg először, akkor még csak banki trójaiként vetették be, és azonosítók eltulajdonítására használták. A fejlesztések következtében azonban alkalmassá vált levélszemét, illetve zsarolóvírusok – például a TrickBot és a Ryuk – terjesztésére. A botnethálózatot az alvilági csatornákon keresztül bárki kibérelhette és használhatta, de az Europol átfogó hadműveletének köszönhetően sikerült hatástalanítani az infrastruktúráját.

A tavalyi év második leggyakoribb kártevője, a Qbot azt a trükköt használja, hogy egy folyamatban lévő e-mail-láncba kapcsolódik be egy hamis válaszlevél elküldésével. Ha valaki két-három e-mailt vált egy levelezőpartnerével, majd kap egy újabb üzenetet, amely látszólag az adott beszélgetéshez tartozik, akkor nem lesz gyanakvó. A hamis e-mail melléklete azonban a kártevőt tartalmazza, vagy az abban elhelyezett link egy fertőzött weboldalra vezet. A Qbot eredetileg egy banki trójai volt, de időközben többcélú támadóeszközzé fejlődött.

Az alkalmazásokban és az operációs rendszerekben lévő biztonsági hibák sok sikeres támadás kiindulópontjai lehetnek. A Shitrix az elmúlt évek egyik legveszélyesebb felfedezett sérülékenysége, amelyen keresztül a Citrix ADC alkalmazásban lehet távolról véletlenszerű alkalmazásokat futtatni. A tavalyi év végén számos kormányzati ügynökség és magánvállalat fedezte fel, hogy támadás áldozatává vált. A kártevő a SolarWinds hálózati menedzsment szoftverén keresztül érkezett, amelynek egyik frissítését kiberbűnözők fertőzték meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.