5G hálózathoz csatlakozott drónok szállítják az előkészített gyógyszereket a Düsseldorfi Egyetemi Kórház épületei között a hatékonyabb ellátás érdekében. Elsőként a drónok tápszert szállítanak a központi raktárból a gyermekosztályra. A jövőben mindennapossá válhat, hogy drónokra bízzák az egészségügyi transzfert, ha nehezen megközelíthető, távoli vagy veszélyes helyekre kell gyógyszereket szállítani. Az ilyen típusú repülések biztonságához kulcsfontosságú a repülési adatokat rendkívüli gyorsasággal és minimális késleltetéssel továbbító 5G-hálózat – írja a Figyelő.hu.

A Düsseldorfi Egyetemi Kórház dolgozói a gyógyszertári készítményeket sűrített levegővel működő csőrendszereken keresztül juttatják el a mintegy 40 hektáron elterülő létesítmény különböző pontjaira. Ez a rendszer nem érhető el a kórház gyermekosztályáról, és mivel a csőposta kiterjesztése az új épületekre bonyolult és költséges lenne, a gyógyszertári személyzetnek most a lassabb és kevésbé hatékony kórházi futárszolgálatra kell hagyatkoznia, hogy a koraszülöttekhez eljuttassák a létfontosságú tápoldatokat.

A lung transplant performed by drone, a world first in Canada
A jövőben mindennapossá válhat, hogy drónokra bízzák az egészségügyi transzfert, ha nehezen megközelíthető, távoli vagy veszélyes helyekre kell gyógyszereket szállítani.

Fotó: Unither Bioélectronique / AFP

 

A fennálló helyzetre megoldást kínálva a Vodafone a kórházzal együttműködve új, innovatív megoldást tesztelt az intézeten belüli gyógyszerkiszállítási szolgáltatások fejlesztésére. A teszt során egy 5G hálózaton csatlakoztatott drónnal szállítottak ki sikeresen tápszercsomagot a központi gyógyszertárból a gyermekosztályra. A 450 méteres távolságot a drón kevesebb mint 40 másodperc alatt tette meg.

Bár a tesztrepülés ez alkalommal még emberi felügyelet mellett zajlott, az 5G-s kapcsolat gyorsaságának és alacsony késleltetésének köszönhetően a jövőben a repülések kézi vezérlés nélkül, automatizáltan is történhetnek. Az 5G hálózat segítségével a drón valós időben képes továbbítani légi helymeghatározási adatait, ami kulcsfontosságú tényező az automatizált repülések és légi-forgalom biztonsági szintjének növeléséhez.

Az innováció kapcsán Dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese elmondta: 

Mindig nagy öröm számunkra, amikor technológiánkat, fejlesztéseinket egy társadalmilag hasznos kezdeményezés során alkalmazhatjuk. Az egészségügyi transzfert végző, 5G hálózathoz kapcsolódó drónokkal hatékonyabbá tehetjük a gyógyszerek kiszállítását, ezzel tehermentesítve az egészségügyi dolgozókat, továbbá hozzájárulhatunk, hogy a segítség oda is eljusson, ahol a legnagyobb szükség van rá.

Egyre gyakoribb, hogy hálózatba kapcsolt drónok teljesítik az egészségügyi kiszállításokat. Tavaly például az Egyesült Királyságban elvégzett kísérlet során sikeresen juttattak el drónokkal egészségügyi szállítmányokat – köztük Covid-19 tesztcsomagokat – ­az állami egészségügyi szolgáltató kórházaitól Nyugat-Skócia távoli területein található létesítményekbe.