BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Libanon is jóváhagyta a tengeri határokról Izraellel kötött megállapodást

Az izraeli biztonsági tanács már szerdán jóváhagyta a megállapodást, amelynek értelmében Libanon a Kana, Izrael pedig a Haifától északkeletre lévő Karis tengeri gázlelőhelyet aknázhatja ki.

Izraelt követően Libanon is jóváhagyta csütörtökön azt a megállapodást, amelyet a két ország amerikai közvetítéssel kötött a közöttük húzódó, vitatott tengeri határ kérdésének rendezéséről.

Michel Aun libanoni elnök csütörtök este jelentette be, hogy hozzájárul a megállapodáshoz. 

Az egyezség megfelel Libanon érdekeinek, s az ország jogai nem szenvedtek csorbát

– hangsúlyozta.

Fotó: AFP

A mintegy 860 négyzetkilométeres térségben Libanon földgázt akar kitermelni, nem messze pedig nemrég Izrael is szénhidrogénekre bukkant. Sajtóértesülések szerint a megállapodás értelmében Libanon a Kana, Izrael pedig a Haifától északkeletre lévő Karis tengeri gázlelőhelyet aknázhatja ki. Jaír Lapid izraeli miniszterelnök-helyettes már be is jelentette, hogy növelni szeretné az Európába irányuló gázszállításokat.

Aun úgy nyilatkozott, hogy az egyezség lerakja az ország gazdasági újraélesztésének alapkövét. Libanon ugyanis a gázkitermeléstől gyógyírt vár az egyre súlyosbodó gazdasági válságára. Szakértők azonban felhívták a figyelmet arra, hogy egyelőre nem világos, hogy a gázkészletek nagysága egyáltalán megéri-e a kitermelést.

Amos Hochstein amerikai közvetítő mindenesetre úgy vélekedett, hogy a francia TotalEnergies olajipari vállalat és az ENI olasz energiaszolgáltató konzorciuma heteken belül megkezdheti a munkát a libanoni felségvizeken.

Megkezdődhet a libanoni gázmező kitermelése

Úgy tűnik, Izrael és a Hezbollah is támogatja az izraeli–libanoni tengeri határ kijelölését.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.