Bár az Al-Nasszr mezében változatlanul nagyüzemben termeli a gólokat, azt azért kijelenthetjük, hogy sportszakmai szempontból Cristiano Ronaldo már túl van pályafutása zenitjén. Bevételek terén viszont továbbra sincs nála jobb, a portugál futballzseni zsinórban harmadszor végzett az első helyen a Forbes legjobban kereső sportolókat összegyűjtő listáján.
A szaúdi élvonalban játszó veterán támadó az elmúlt egy évben 275 millió dollárt vihetett haza, ebből 225 millió a klubjától kapott fizetése, a maradék 50 millió pedig szponzori szerződésekből és egyéb forrásokból származik. Ennél nagyobb összeget a Forbes-rangsor történetében csak Floyd Mayweather keresett, a nehézsúlyú bokszoló 2015-ben 300 milliót, 2018-ban pedig 285 milliót kaszált.
Ronaldo összvagyonát a különböző források nagyjából 760 millió euróra becsülik, számos üzleti érdekeltséggel rendelkezik a szállodaipartól kezdve egészen a médiáig.
2023 októberében például a Medialivre nevű portugál médiakonszern egyik befektetője lett, ehhez a cégcsoporthoz olyan vezető lapok tartoznak, mint a Correio da Manha vagy a Record.
Ronaldo a hagyományos mellett a közösségi médiában is szépen építi a brandjét: tavaly augusztusban indította el YouTube-csatornáját, amellyel egyetlen nap alatt 10 millió feliratkozót szerzett, jelenleg 75 millió a feliratkozóinak száma, az összes közösségi platformot figyelembe véve pedig egymilliárdnál is több követője van.
A Forbes listájának második helyén Ronaldo mögött jócskán lemaradva a Golden State Warriors kosarasa, Steph Curry áll 156 millió dolláros bevételével, ennek nagyjából az egyharmadát, 56 milliót kapja a csapatától, a többit a kosárlabdán kívüli tevékenységeiből, befektetésekből szedi össze.
A képzeletbeli dobogó harmadik fokára Tyson Fury léphetett fel. A Cigánykirálynak becézett ökölvívó tavaly két óriási érdeklődést kiváltó meccset is vívott Olekszandr Uszik ellen, és bár előbb a májusi első összecsapást, majd a decemberi visszavágót is elvesztette ukrán ellenfelével szemben, a busás pénzdíj bizonyára kárpótolta a vereségekért.
Fury a két mérkőzéssel 140 millió dollárt keresett, emellett további hatmillió ütötte a markát egyéb forrásokból. A 36 esztendős bunyós januárban bejelentette a visszavonulását, de nem lennénk meglepve, ha a későbbiekben újra látnánk még a ringben, hiszen 2022 áprilisában például már egyszer nyugdíjba ment, hat hónappal később aztán mégis a kötelek közé lépett ismét.
S ha már Uszik szóba került, éppen kicsúszik a top 10-ből, de így is bőven van mit a tejbe aprítania, a két győztes meccse 100 millió dollárt hozott a konyhára neki, szponzorációkból, további egymillió került a számlájára.
Cristiano Ronaldo nagy riválisa, az Inter Miamit erősítő Lionel Messi 2019-ben és 2022-ben egyaránt az év legjobban fizetett sportolója lett, ezúttal viszont csak az ötödik helyre tudott odaférni a Forbes rangsorában a szerénynek azért így sem nevezhető 135 millió dolláros bevételével.
A labdarúgás vitathatatlanul a világ legnépszerűbb sportja, így némileg talán meglepő, hogy bár a legjobb tízben három focistát is találunk, a bővített 50-es listán már két sportág képviselőiből is több szerepel. A kosárlabda adja a legtöbb sportolót a listára, a felsoroltak közül tizenhatan keresik a kenyerüket az NBA-ben, a második helyen jönnek egy másik amerikai major liga, az NFL amerikaifutball-játékosai, szám szerint tizenhárman, míg az európai foci nyolc embert delegál a legjobban kereső sportolók közé.
Érdekesség, hogy hiába a legpiacképesebb és legtöbb bevételt hozó focibajnokság az angol Premier League, onnan egyetlen játékost találunk a 34. helyen a Manchester City gólvágója, Erling Haaland személyében, akinek persze így sincs oka szégyenkezni a maga 62 millió dolláros összkeresetével.
Rajta kívül két olyan labdarúgó fért be a legjobb 50-be, aki valamelyik európai klub alkalmazottja: Kylian Mbappé 16. 90 millió dollárral, míg Vinicius Junior a 46. 55 millióval, ők mindketten Spanyolországban, a Real Madridban szerepelnek.
Szaúd-Arábia elképesztő mennyiségű pénzt fektet a sportba, érdemes kiemelni, hogy a legjobban fizetett golfozó, John Rahm is a szaúdi hátterű LIV Golf Tour versenysorozat résztvevője, a futballban viszont talán még szembetűnőbb a szaúdi nyomulás.
Az 50-es listáról nyolc három labdarúgó is a szaúdi élvonalban játszik, az éllovas Cristiano Ronaldo mellett egykori madridi csapattársa, Karim Benzema, és jelenlegi klubtársa, a szenegáli Sadio Mané is a közel-keleti országban focizik.
Neymar ugyan idén január óta már nevelőklubját erősíti, a Forbes által vizsgált időszakban viszont végig a szaúdi Al-Hilal játékosa volt, az egyesülettől 46 millió dollár fizetést kapott, ehhez jött még 30 milliónyi egyéb bevétel, amivel a lista 25. helyét sikerült megcsípnie a brazil válogatott gólrekorderének.
Szaúd-Arábia ráadásul 2034-ben házigazdája lesz a labdarúgó-világbajnokságnak, ezért is kiemelt cél az országban a sportág fejlesztése, a jövőben sem valószínű tehát, hogy a szaúdi klubok visszafognák a költekezésüket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.