BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hszi Csin-ping még a feszültnek ígérkező EU-s vezetőkkel való találkozása előtt figyelmeztette Ursula von der Leyent

Feszült légkörben zajlott le az Európai Unió és Kína közötti csúcstalálkozó Pekingben, ahol Hszi Csin-ping kínai elnök „helyes stratégiai döntésekre” szólította fel az uniós vezetőket. A felek több vitás kérdést érintettek, köztük a ritkaföldfém-export korlátozását, a kereskedelmi egyensúlytalanságokat és a kínai ipari túlkapacitás problémáját.

Pekingben találkoztak csütörtökön az Európai Unió vezetői – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke – Hszi Csin-ping kínai elnökkel és Li Csiang miniszterelnökkel. A csúcstalálkozó eredetileg az 50 éves diplomáciai kapcsolatokat ünnepelte volna, de a feszültségekkel teli előzmények után a rendezvényt a kínai fél kérésére egyetlen napra rövidítették.

Hszi Csin-ping még a feszültnek ígérkező EU-s vezetőkkel való találkozása előtt figyelmeztette Ursula von der Leyent
Hszi Csin-ping még a feszültnek ígérkező EU-s vezetőkkel való találkozása előtt figyelmeztette Ursula von der Leyent / Fotó: AFP

A találkozó középpontjában több kényes téma állt: a kereskedelmi egyensúlytalanságok, a piacra jutás korlátai, valamint a Kína által bevezetett ritkaföldfémexport-korlátozások. Ezek a döntések májusban átmeneti fennakadásokat okoztak több európai autógyártó üzemeiben, noha júniusban Kína 245 százalékkal növelte az EU-ba irányuló ritkaföldfém-mágnes exportját az előző hónaphoz képest.

Hszi Csin-ping szerint a jelenlegi bonyolult nemzetközi helyzetben különösen fontos, hogy Kína és az EU erősítse a kommunikációt, a kölcsönös bizalmat és az együttműködést. 

A kínai és európai vezetőknek helyes stratégiai döntéseket kell hozniuk, amelyek megfelelnek a népek elvárásainak

– hangsúlyozta a kínai állami televízió szerint.

A találkozó előtt Ursula von der Leyen igyekezett békülékeny hangot megütni: X-oldalán azt írta, hogy a csúcstalálkozó lehetőséget teremt a kapcsolatok újraszabályozására, és szerinte lehetséges a kölcsönösen előnyös együttműködés. A kínai Hszinhua hírügynökség szintén mérsékelni próbálta a hangulatot, és egy kommentárban úgy fogalmazott: Kína Európa „kritikus partnere, nem rendszerszintű riválisa” – írja a Reuters.

Míg az EU hivatalos stratégiája Kínát egyszerre partnerként, versenytársként és rendszerszintű ellenfélként határozza meg, 

Peking egyértelműen a partneri viszony erősítésére törekszik 

– legalábbis retorikájában. A két fél érdekei valóban átfedik egymást olyan globális ügyekben, mint a kereskedelem, az éghajlatváltozás elleni küzdelem vagy a nemzetközi szabályozás.

A háttérben az EU és az Egyesült Államok is közel áll egy új kereskedelmi megállapodás megkötéséhez, amely 15 százalékos vámot vezetne be az európai exporttermékekre – elkerülve ezzel a Donald Trump által kilátásba helyezett 30 százalékos emelést. Ez az alku tovább növelheti az európai fél mozgásterét a kínai kapcsolat kezelésében is.

Bár áttörés nem történt, a csúcstalálkozó lehetőséget adott arra, hogy a felek ismét közvetlenül egyeztessenek – és talán új irányba tereljék a feszültségekkel teli együttműködést.

Peking, Washington és Moszkva a világ újrafelosztására készül

Hszi Csin-ping kínai elnök 2025 szeptemberére Pekingbe hívta Donald Trumpot és Vlagyimir Putyint, hogy egy nagyszabású katonai parádé mellett csúcstalálkozón döntsenek többek között Ukrajna, Tajvan és a Közel-Kelet jövőjéről. Közben Ukrajnában belpolitikai feszültség alakult ki, miután Volodimir Zelenszkij elnök korlátozta a korrupcióellenes szervezetek függetlenségét, ami az EU-csatlakozás egyik feltétele volt. 

Oroszország újabb ellenszankciókat vezetett be az EU legfrissebb szankciócsomagjaira válaszul, míg Kína is több vállalatot és személyt sújtott korlátozásokkal. 

Eközben Németország öt új Patriot rakétaüteget szállít Ukrajnának, amelyeket az USA később pótol, így erősítve Kijev légvédelmét. Az Ukrajnának szánt PAC-3 MSE típusú rakéták a legmodernebbek közé tartoznak, és képesek lehetnek még az orosz hiperszonikus fegyverek megsemmisítésére is.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.