Az orosz fővárosban már hallani a Jalta-2 kifejezést. Kína 2025. szeptember 3-ra, a Mennyei Béke Terére (Tien An-men) nagyszabású katonai parádét tervez a második világháború befejezésének 80. évfordulójára. Hszi Csin-ping elnök meghívta Donald Trumpot és Vlagyimir Putyint. Csúcstalálkozót is tartanának, amelyen az új világrend, benne a Közel-Kelet, Tajvan, Ukrajna kérdése is szerepelne. Putyin már elfogadta a meghívást. Európa, az EU viszont nincs kiemelve a pekingi programokban.
Ukrajnában tömegtüntetések kezdődtek Zelenszkij elnök rendelete ellen, amellyel megszüntette a két korrupcióellenes szervezet (NABU, SzAP) kormánytól való függetlenségét. Ez volt az egyik alapfeltétel Kijev EU-ba való felvételéhez.
Közben Oroszország villámgyorsan egyszerre két EU-s szankciós csomagra válaszolt ellenszankciókkal, a 17.-esre és a 18.-asra. Oroszország ellenszankciói főként beutazási tilalmakból állnak. Azokra vonatkoznak, akik részt vesznek az Oroszország elleni katonai akciók lebonyolításában és az ellenséges országok katonai, közigazgatási, gazdasági struktúráiban működnek.
Kína is ellenintézkedéseket hozott,
adja hírül a kereskedelmi minisztérium honlapján közölt, mandarin nyelvű információ. Ezek az ellenintézkedések 14 emberre és 41 jogi személyre, vállalatra vonatkoznak, amelyek Azerbajdzsánban, az Egyesült Arab Emirátusokban, Indiában, Kínában, Mauritániában, Szingapúrban vannak bejegyezve.
Emlékeztetőül az Oroszország ellen életbe léptetett 18. büntetőcsomag legfontosabb részei a legilletékesebb, a Kremlhez igen közel álló RIA Novosztyi szerint:
Noha nem kötik össze közvetlenül, vélhetően az Ukrajnának megígért öt Patriot (MIM 104) üteg szállítása közvetlenül összefügg a szankciókkal, Amerikának ötven (egyes források szerint hatvan) ütege van a Patriot rendszerekből. Ukrajnának ismeretlen számú (vélhetően 6-8 működőképes) Patriot ütege van. Más feltételezések szerint viszont Kijev a világ egyik legnagyobb Patriot készletének a tulajdonosa. Amerikai források szerint
a legújabb, ötüteges Patriot-szállítmányt Németországból indítják az ukránoknak. Németország ezt követően – vélhetően az USA-ból – megkapja az „ukrán” Patriotokat pótló fegyvereket.
Az ütegek felépítése: indítóberendezések, különféle radarok, távközlési rendszerek, parancsnoki állások, gépkocsik. Amerika most építi ki az Izraelből ismert és a Vaskupola gyűjtőnéven ismert, többrétegű rakétavédelmi rendszerét. Trump elnök az izraelihez hasonlót akar, aminek kitalálták a gyűjtőnevét is: Aranykupola. A Patriotok ennek a többrétegű szisztémának az egyik rendszerét alkotják.
Korábbi jelentések szerint Ukrajna a legdrágább és a legkorszerűbbnek tekintett változatot kapja, a kinetikus (mozgási energiával) működésű PAC-3 MSE-ket,
darabonként 4,2 millió dollárért, amit az EU és a NATO fizet ki az amerikaiaknak.
Ezzel a korszerű fegyverrendszerrel ukrán állítások szerint akár a Kinzsalnak (Tőrnek) nevezett orosz hiperszonikus rakéta is levadászható, a PAC-3 MSE harci részében lévő nagyszámú, többszörös hangsebességű wolframtű valamelyike eltalálhatja és harcképtelenné teheti, pályájáról letérítheti. A PAC-3-asok mellett a mai Patriot rendszerek PAC-2, klasszikus robbanófejjel rendelkező rakétákat alkalmaznak.
Egy Patriot (MIM-104) rendszerben általában maximum nyolc indítóegység lehet, amelyek mindegyike négy rakétát tartalmaz. Azaz egy Patriot üteg 32 rakétát képes indítani, amelyek a legkorszerűbb repülőgépek mellett a taktikai ballisztikus rakétákat is elfogják. A Redstone nevű, a Pentagonhoz tartozó amerikai szakportál szerint a Patriotok adják az USA legkorszerűbb lég-, és rakétavédelmi rendszereit.
A mobil, járművekre telepített rendszer részei: fázisvezérelt (phased array) radarok, tűzvezető rendszerek, számítógépek, önálló áramforrás (generátorok).
A szaúd-arábiai és izraeli Patriotokat először a Desert Storm (Sivatagi Vihar) hadművelet keretében, 1991-ben vetették be. Akkoriban hatékonyságukat 25, ma 95 százalékosra becslik, tehát a mai Patriotok nagymértékben eltérnek a 45 évvel ezelőtti „első generációétól”.
Az egész rendszerért (radarok, szoftverek) az egyik legnagyobb amerikai hadiipari vállalat, a Raytheon a felelős, a rakéták gyártásában a főszerep a Lockheed Martin vállalaté. Patriotjai vannak 18 országnak, a többi között Németországnak, Japánnak, Szaúd-Arábiának, Izraelnek, Olaszországnak, Hollandiának és Ukrajnának, írja az amerikai szárazföldi hadsereghez tartozó, a rakéták „szavatossági idejét” számon tartó, AMCOM nevű önálló parancsnokság portálja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.