Kína pénteken megkímélte a nagy konyakgyártókat, a Pernod Ricard-t, az LVMH-t és a Remy Cointreau-t az Európai Unióból származó alkoholpárlatokra kivetett új, akár 35 százalékos vámoktól, enyhítve ezzel a Brüsszellel fennálló kereskedelmi feszültségeket, miközben Peking a kínai gyártású elektromos autókra kivetett vámokkal kapcsolatos külön vitát próbálja megoldani.
A kínai kormány ugyanis bejelentette, hogy július ötödikétől, vagyis már most szombattól öt éven át 34,9 százalékig terjedő vámokat vet ki az EU-ból származó röviditalokra. A kínai kereskedelmi minisztérium határozata alapján ugyanakkor a francia konyakipar egy jelentős része, köztük az LVMH tulajdonában lévő nagy márkák, a Hennessy és a Remy Martin, mentesül a vámok alól, ha egy meghatározott minimálár fölött értékesítik termékeiket – adta hírül a Reuters. A minimális árakat nem közölte a tárca.
Peking még tavaly januárban indított dömpingellenes vizsgálatot az uniós alkoholtermékekre, amit sokan válaszcsapásként értelmeztek az Európai Unió azon döntése miatt, hogy magas importvámokat vetett ki a Kínában gyártott félvezetőkre.
A francia konyakgyártók évente összesen 3 milliárd dollár (nagyjából 1016 milliárd forint) értékű globális exportot bonyolítanak le Kínába.
A kínai kereskedelmi minisztérium ráadásul nemcsak hogy megkegyelmezett a nagy francia márkáknak, hanem 2024 októbere, vagyis az ideiglenes vámok kivetése óta általuk befizetett betéteket is visszaadja. Ez a visszatérítés, amely különösen a kisebb gyártók számára volt életbevágóan fontos, a hónapok óta tartó tárgyalások egyik vitás pontja volt.
A Remy Martin-tulajdonos Remy Cointreau a bejelentést követően úgy nyilatkozott, hogy a minimumár-kötelezettségvállalásokról szóló megállapodás kevésbé büntető alternatívát jelent számukra, és lehetővé teszi jelenlétük megerősítését Kínában.
Az EU szóvivője ennek ellenére úgy nyilatkozott, hogy a Peking által bevezetett vámok tisztességtelenek és indokolatlanok.
A bejelentése azon a héten került sor, amikor Vang Ji kínai külügyminiszter Európában tartózkodik, hogy megtegye a szükséges előkészületeket az EU és Kína vezetői közötti, még ebben a hónapban tartandó csúcstalálkozóhoz, amelynek napirendjén kiemelt helyen szerepel majd az elektromosáram-vita és a ritkaföldfémek exportjának kínai korlátozása is.
Vang a tervek szerint pénteken találkozott volna francia kollégájával Párizsban.
Múlt héten arról szóltak a hírek, hogy a francia konyakgyártók előzetes megállapodásra jutottak a kínai piacra szánt minimális importárakról, azonban Kína csak akkor véglegesítené a megállapodást, ha előrelépés történne a kínai gyártású elektromos járművekre kivetett uniós vámok ügyében. Bár erre vonatkozó bejelentés egyelőre nem történt, a konyakgyártóknak adott kedvezmény arra is utalhat, hogy Kína optimista az egyeztetések előrehaladását tekintve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.