BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A francia konyak érdekében tárgyal Pekingben a külügyminiszter

Ukrajna és a kétoldalú kapcsolatok szerepelnek a napirenden. A konyakháború megoldása a francia külügyminiszter egyik fő célja.

Franciaország és Kína az idén három magas szintű tárgyalást tervez stratégia, gazdasági, pénzügyi és kulturális kérdésekről, jelentette be Vang Ji külügyminiszter, miután találkozott francia kollégájával. Jean-Noel Barrot kétnapos pekingi tárgyalásainak egyik célja többek között rendezni a két ország között dúló „konyakháborút”.

Jean-Noel Barrot és Vang Ji a konyakháború mellett egy sor más kérdésről is egyeztetett / Fotó: AFP

Vang közlése szerint megállapodtak abban, hogy elmélyítik az együttműködést a mezőgazdaság, az atomenergia, a repülés és az űrkutatás területén, valamint olyan innovatív iparágak területén, mint a mesterséges intelligencia, a digitális gazdaság, az intelligens járművek, a zöld hidrogén és a biogyártás.

„Azt is ösztönözni fogjuk, hogy több kínai vállalkozás fektessen be és folytasson üzleti tevékenységet Franciaországban” – idézte a Reuters Vangot.

Franciaország megoldást keres a kereskedelmi vitákra

Bár a kínai külügyminiszter nem tért ki a két ország közötti kereskedelmi vitára, Barrot hangsúlyozta, hogy megoldást keresnek rá. Franciaország ellenzi a kereskedelmi háború minden formáját és a párbeszédet támogatja, különösen az Európai Unió és Kína között, mondta, és megismételte, hogy az országa megvédi konyakiparát.

Kína tavaly októberben dömpingellenes vizsgálatot indított, majd 30,6–39 százalékos ideiglenes letét fizetésére kötelezte az európai brandyimportot, néhány nappal azután, hogy az EU megszavazta a kínai elektromos járművekre kivetett tarifákat.

A lépés a francia konyakmárkákat érintette a leginkább, tavaly közel negyedével zsugorodott exportjuk értéke, az elmúlt négy hónapban pedig további 60 százalékkal zuhant az ágazati szövetséget (Bureau National Interprofessionnel du Cognac – BNIC) vezető Florent Morillon szerint.

A vámok miatt a túlélésért küzd a francia konyakipar / Fotó: AFP

Morillon a hónap közepén tartott sajtótájékoztatóján emlékeztetett, hogy 

  • az Egyesült Államok
  • és Kína 

a francia konyak két legnagyobb piaca 70 százalékos részesedéssel, és a pekingi, valamint a Donald Trump által beígért 200 százalékos vámok miatt az ágazat a túlélésért küzd, mivel az előállított mennyiség 98 százalékát exportálják.

A konyakháború megoldását sürgeti az ágazat

A konyakipar az AFP francia hírügynökség tudósítása szerint havonta 50 millió eurót veszít a kínai intézkedés miatt, és egyre hangosabban kér segítséget a kormánytól.

Egy jól működő ágazatról van szó, amelyik több mint 70 ezer embernek ad munkát, és amelyet nagy nyomás alá helyeznek az európai politikai döntések

– panaszkodott a BNIC elnöke. Sürgette Francois Bayrou miniszterelnököt, hogy látogasson Pekingbe, „mert ezt a teljes mértékben politikai kérdést csak a politika oldhatja meg”.

Emmanuel Macron elnök még január elején jelezte is, hogy Bayrou Pekingbe utazik majd a konyakvita megoldása érdekében, de időpontot nem mondott, és azóta sem közöltek ilyesmit.

A külügyminiszter kétnapos látogatása pedig egy több országot érintő tárgyalássorozat része, Barrot egyeztet Indonéziában és Szingapúrban is a Barron’s tudósítása szerint. Pekingi tárgyalásain a kétoldalú kapcsolatok mellett fontos szerepet kap Ukrajna is, Barrot sürgette Pekinget, hogy segítsen a tárgyalóasztalhoz ültetni Oroszországot.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.