A Fővárosi Bíróság tegnap kihirdetett elsőfokú ítéletében elutasította a Molnak az állam ellen támasztott kártérítési igényét. A felperes kérelmével szemben nem a követelés jogalapjáról döntő, hanem teljes hatályú ítélet szerint alkotmányjogi kérdés az, hogy a Mol tulajdonjogának korlátozása más alkotmányos célok védelme érdekében történt-e, illetve az meghaladta-e a szükséges mértéket. A bíróság azt sem látta megalapozottnak, hogy a gazdasági miniszter rendelete államigazgatási jogkörben okozott kár volt, mivel az jogalkotással nem valósulhat meg, illetve a lakosság széles rétegeit érintve nem minősíthető egyedi döntésnek. A per természetesen másodfokon folytatódik.
Lapunk kérdésére Bánhegyi Ilona, a Mol jogi igazgatója elmondta: mivel a Mol az egyedüli gáznagykereskedő, így fellebbezésüket arra alapozzák, hogy a rendelettel egyedi döntés született, ami sérti az alkotmánynak a tulajdon védelmére vonatkozó rendelkezését.
A jogerős ítélet ismeretében döntenek arról, hogy más jogcímen kezdeményeznek-e peres eljárást igényük érvényesítése érdekében, illetve kérik-e a hivatkozott miniszteri rendelet alkotmányossági felülvizsgálatát. A Mol vezetői hangsúlyozták, hogy az alperesek perbeli jogképességét elismerte a bíróság, s az ítélet indokolása rámutat arra is, hogy a Molt a gázárat meghatározó jogszabály kihirdetésével kár érte.
A Gazdasági Minisztérium értelmezése szerint a Fővárosi Bíróságnak a Mol Rt. keresetét egyértelműen elutasító ítélete alátámasztja az ármegállapítás módszereit -- jelentette ki Glattfelder Béla, a Gazdasági Minisztérium politikai államtitkára. Ilyen szempont volt többek között a kormányzat antiinflációs törekvése, illetve hogy a lakosság széles köre jelentős állami támogatással állt rá a földgázfelhasználásra, őket meg kívánták óvni a világpiac hektikus ármozgásainak hatásától.
A GM politikai államtitkára hangoztatta, hogy a tárca és a Mol Rt. között létrejött egy megállapodás, amelyben az olajtársaság vállalta, hogy hosszú távon nem emeli a gázárat az inflációt meghaladó mértékben. Ez volt az a megállapodás, amelynek értelmében az ipari fogyasztók árait november 3-tól átlagosan 43 százalékkal megemelte a gazdasági miniszter.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) egy független hatóság, az ármeghatározás joga viszont a gazdasági miniszteré, az árakat pedig már meghatározták -- jelentette ki Glattfelder Béla, arra a kérdésre válaszolva: várható-e árkorrekció a MEH azon javaslatának hatására, hogy a jövő évi gázárakat 25 dolláros importárszintnek megfelelően kellene meghatározni. Nem látjuk szükségesnek új eljárást indítani -- tette hozzá a GM politikai államtitkára.
A Mol vezetői is kihasználták sajtótájékoztatójukat arra, hogy a MEH múlt heti határozatával, illetve kritikáival kapcsolatban kifejtsék véleményüket. Mint ismert, a MEH szerint a Mol gázüzletágának vesztesége jóval kisebb lehetne, ha aktívan kezelte volna kockázatait, azaz fedezeti ügyletkötések révén védekezett volna az importgázár növekedése, illetve a dollár erősödése ellen. Hernádi Zsolt Mol-elnök szerint viszont ami első látásra fedezeti ügyletnek látszik, az a Mol számára spekuláció lett volna. Ha ugyanis a gázár nem emelkedik és a dollár sem felfelé tart, a Mol számára a GM minden bizonnyal alacsony eladási árat határoz meg a gázárképlet alapján, a fedezeti ügyletek veszteségét pedig a részvényesek nyelhették volna le. (A gáz eladási árának meghatározásánál a fedezeti ügyletek költségeinek elismerésére nincs mód, a MEH ugyanakkor javasolja, hogy ezt változtassák meg.) Hernádi szerint a Mol számára maga a gázárképlet jelentette a kockázatkezelést, a biztosítékot arra, hogy semmilyen ármozgás nem okozhat veszteséget a cégnek. (Lényegében ugyanezt fogalmazta meg a MEH a saját szemszögéből úgy, hogy a Mol a fogyasztókra akarja áthárítani veszteségét.) Hernádi mind az olajár, mind a dollárárfolyam esetében korabeli elemzésekre is hivatkozott, melyek a Molnak kedvező folyamatok beindulását valószínűsítették. Ebben a helyzetben főként nem volt volt realitása a fedezeti ügyletek kötésének. A gázárképlet szerinti ármeghatározás garantálta volna a társaság gázüzletága számára a nyereséges működést.
Hernádi Zsolt közölte: a Mol és a kormány közötti tárgyalások nem szakadtak meg. A megbeszéléseken már a jövőről esik szó, a Mol célja az, hogy leendő gázveszteségét minimalizálja.
A Mol-részvény 6 százalékos zuhanása bizonyosan összefügg a rossz tőzsdei klímával, de maga az ítélet és a Glattfelder-nyilatkozat nagyobb hatást gyakorolt piacára. Egyre inkább úgy tűnik ugyanis, hogy legközelebb jövő júliusban kerülhet sor gázáremelésre, s az államtiktár arra is utalt: a kormány nem köteles figyelembe venni a GM ajánlását a 25 dolláros olajár alapján történő ármeghatározásról. Ezzel a Mol-részvényesek rémálmának megvalósulására nőtt az esély: ha ugyanis nem születik valamilyen kompromisszum, és a kormány terveinek mgefelően csak az infláció mértékének megfelelően emelik jövőre a gáz árát, az a jelenlegi kőolajár mellett az ideinél is nagyobb veszteséget okoz a Mol gázüzletének, és az egész cégcsoportot "vastagon" veszteségessé teszi.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.