A BorsodChem részvényesei tegnaptól tekinthették meg a november 24-re összehívott rendkívüli közgyűlés határozati javaslatainak azt a részét, melyet a vegyipari társaság menedzsmentje kezdeményezett. A legnagyobb tulajdonos, a papíron 24,58 százalékkal bíró Milford Holdings javaslatainak részletei továbbra sem ismertek. A BorsodChem a javaslatokkal együtt -- a teljes körű transzparencia jegyében -- közzétette a legutóbbi igazgatósági határozatokat is, melyek felkerültek a Portfolio.hu on-line gazdasági újság honlapjaira.
A közgyűlési előterjesztésekből kiderül, hogy a BorsodChem a szokásos 185 helyett 485 forintos osztalék kifizetésére tenne javaslatot jövőre, amennyiben a részvényesek elfogadnák a TVK-részvények eladásáról kötött szerződéseket. Ezek keretében a vegyipari cég egy 7,5 százalékos pakettet adna el a TVK hollandiai leányvállalatának, az Amerwindnek, illetve ugyanennyi részvényt kapna a Mol.
A szerződések jóváhagyását viszont az orosz befektetőket képviselő Milford szeretné megakadályozni. A Milford korábban jelezte, hogy semmissé kívánja tenni a TVK-részvények adásvételéről kötött szeptember végi megállapodásokat is, s az ebben közreműködő igazgatósági tagokat vissza kívánja hívatni a közgyűlésen.
A BorsodChem viszont arra figyelmeztet, hogy a TVK-val ugyancsak szeptemberben kötött hosszú távú etilénszállítási szerződés korlátozó záradékot is tartalmaz. Eszerint, amennyiben több mint három igazgatósági tagot visszahívnának, akkor a szerződés hatályát vesztheti. A BC vezetői szerint ez mintegy 900 millió forintos veszteséget jelentene a társaságnak.
Az igazgatósági határozatokból kiderül, hogy az it november 9-i ülésén a BorsodChem a korábbi "ellenségesről" "semlegesre" változtatta a Milford tulajdonosként való megjelenésének minősítését. Ezt egyrészt a Szibur és a Gazprom felbukkanásával, másrészt a Milforddal folytatott tárgyalásokkal, harmadrészt az etilénszerződés korlátozó záradékával indokolták.
Egy héttel korábban az igazgatótanács döntött arról is, hogy kormányzati támogatást kér egy nyilvános vételi ajánlat kikényszerítéséhez. Mint ismert, a BorsodChem már felszólította a Milfordot, hogy tegyen ilyen ajánlatot, ha tényleges részesedése meghaladja a 33 százalékot. Az igazgatótanácsi iratokból kiderül, hogy egy CA IB által készített helyzetfeltárás már október közepén 50-55 százalékosra tette a Milford közvetett és közvetlen részesedését.
A papírok tanúsága szerint a BorsodChem igazgatósága egyelőre azt az álláspontot képviseli, hogy a korábban tervezett 10 százalékos zártkörű tőkeemelésre nem kerül sor, mivel a 8,6 százalékos pakettel rendelkező EBRD által ajánlott árfolyam elmaradt a remélttől. Egy "baráti" befektető kereséséről még szeptemberben határozott az igazgatóság.
Új részletek kerültek nyilvánosságra a Mollal kötött szeptember végi megállapodásról is. Eszerint az olajcég magasan a piaci ár fölött, részvényenként 8366 forintért vásárolta meg a TVK papírjainak 7 százalékát, miközben az MKB 3900 forintért jutott a maga 7,9 százalékos pakettjéhez.
Valószínűsíthető, hogy erre azért volt szükség, hogy az MKB nyereséggel szálhasson ki az üzletből, ha a Mol lehívja az erre a csomagra vonatkozó vételi opcióját. Minden bizonnyal az opció lehívása jelentős mértékben javítani fogja a Molnál is a bekerülési átlagárat, a BorsodChem így viszont a több mint kétmilliárd forintos profitot hozó 6000 forint körüli árszinten adhatta el a TVK-papírokat.
Korlátozó záradék az etilénszállítási szerződésben A szokásos osztalék többszörösét fizetné ki a BorsodChem jövőre, ha a november 24-i közgyűlésen a részvényesek jóváhagynák a TVK-részvények eladását. Amennyiben viszont a Milford Holdingsnak sikerül több igazgatósági tagot visszahívatnia, akkor érvényét veszti a TVK-val kötött etilénszállítási szerződés. Ez 900 millió forintos veszteséget jelentene -- állítják a BorsodChem vezetői. O. P.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.